To School Education Gateway, η διαδικτυακή πλατφόρμα της Ευρώπης για τη σχολική εκπαίδευση, εμφανίζεται σε 23 Ευρωπαϊκές γλώσσες και είναι ένα ενιαίο σημείο εισόδου για εκπαιδευτικούς, διευθυντές σχολείων, φορείς χάραξης πολιτικών, εμπειρογνώμονες και άλλους επαγγελματίες στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης.

Ανάμεσα στις πολλαπλές ευκαιρίες μάθησης και δυνατότητες που προσφέρει στα μέλη του είναι τα “Τελευταία Νέα” και οι “Πόροι”. Στα Τελευταία Νέα   περιέχονται φρέσκιες πληροφορίες για την πολιτική και πρακτική της Ευρώπης σε επίπεδο σχολικής εκπαίδευσης : σύντομα ειδησεογραφικά άρθρα, ένα ημερολόγιο εκδηλώσεων και μία συλλογή Καλών Πρακτικών από Ευρωπαϊκά έργα και σχολικές αίθουσες. Στους Πόρους υπάρχουν Δημοσιεύσεις για να είσαστε πάντα ενημερωμένοι, έτοιμοι προς χρήση οδηγοί χρήσης και διδακτικά υλικά, από την Ευρώπη για τη δική σας τάξη! Επίσης, έχετε την ευκαιρία να ανακαλύψετε πώς η Ευρωπαϊκή Εργαλειοθήκη για Σχολεία μπορεί να βοηθήσει το σχολείο σας να προάγει τη συμπεριληπτική εκπαίδευση και να αντιμετωπίσει την πρόωρη εγκατάλειψη του σχολείου ή ανακαλύψτε άλλους πόρους πάνω σε διάφορα θέματα, όπως καλές πρακτικές και οδηγίες για την επιχειρηματική μάθηση.

Το παιχνίδι “WeAreEurope” είναι ένα πρωτοποριακό διαδικτυακό εκπαιδευτικό παιχνίδι για την Εκπαίδευση των παιδιών στην Πολιτειότητα και είναι προϊόν παραγωγής της Erasmus+  σύμπραξης ΚΑ2 με τον ομώνυμο τίτλο στην οποία συμμετείχε ως εταίρος το 6ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, με υπεύθυνη επικοινωνίας την εκπαιδευτικό του σχολείου κ. Νίκη Λαμπροπούλου. Στην στρατηγική αυτή σύμπραξη συμμετείχαν εκτός του εν λόγω σχολείου, το ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας και οργανισμοί από την Ιταλία, την Πολωνία και την Πορτογαλία.

Στόχος του είναι να γνωρίσουν οι μαθητές καλύτερα τους λαούς της Ευρώπης και να ενισχύσει το αίσθημα του “ανήκειν” σε μια ενταξιακή, πλήρως συμμετοχική Ευρώπη. Έχει καταχωρηθεί ως διδακτικό υλικό που μπορούν να χρησιμοποιήσουν όλες οι ενδιαφερόμενες σχολικές μονάδες της Ευρώπης με μαθητές ηλικίας 6-10 ετών. Αντίστοιχα ευέλικτα διδακτικά υλικά μπορείτε να βρείτε στην αντίστοιχη σελίδα του SchoolEducationGateway, την επίσημη διαδικτυακή πλατφόρμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για τη Σχολική Εκπαίδευση.

Σαρλή Έλενα

Προωθήτρια Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας