Translate to:

Ενημερωτική εκδήλωση με θέμα: «SELFIE: Εργαλείο Αυτοαξιολόγησης και Αναστοχασμού Σχολικών Μονάδων για την Ψηφιακή Τεχνολογία» διοργανώθηκε από το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας σε συνεργασία με το Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Πάτρας.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 24 Ιανουαρίου 2020 στην Εστία Επιστημών Πάτρας με στόχο τη γνωριμία με το SELFIE,  ένα δωρεάν, εύκολο στη χρήση, διαδικτυακό εργαλείο αυτοαξιολόγησης το οποίο έχει αναπτυχθεί από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή για να βοηθήσει τα σχολεία στην Ευρώπη να αξιολογήσουν τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιούν τις ψηφιακές τεχνολογίες για καινοτόμο και αποτελεσματική μάθηση.

Το Κοινό Κέντρο Ερευνών της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και η Γενική Διεύθυνση Εκπαίδευσης, Νεότητας, Αθλητισμού και Πολιτισμού, στο πλαίσιο τού Ψηφιακού Σχεδίου Δράσης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ανέπτυξε το πρόγραμμα SELFIE (Self-reflection on Effective Learning by Fostering the use of Innovative Educational Technologies) με σκοπό τον αναστοχασμό για αποτελεσματικότερη μάθηση με ενίσχυση της χρήσης καινοτόμων εκπαιδευτικών τεχνολογιών. Το εργαλείο SELFIE συγκεντρώνει -ανώνυμα -τις απόψεις των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των ηγετών των σχολείων σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιείται η τεχνολογία στο σχολείο τους.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε χαιρετισμό του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας κ. Γιαννόπουλου Κωνσταντίνου και σύντομες εισηγήσεις από το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας και το Αρσάκειο ΓΕΛ για το ψηφιακό σχολείο ως προτεραιότητα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αναλυτική παρουσίαση του προγράμματος SELFIE από τον εκπαιδευτικό Ν. Γιαννακόπουλο, ο οποίος και εκπαιδεύτηκε στο πρόγραμμα, εφαρμογή του προγράμματος, συζήτηση από απόσταση (μέσω Skype) με το εμπνευστή του προγράμματος στη Σεβίλλη, Π. Καμπύλη και συζήτηση.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης παρουσιάστηκαν τα προγράμματα Erasmus+ STEAMonEdu, CHOICE και GEM-IN της ΠΔΕΔΕ, από την Προωθήτρια Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων κ Σαρλή Έλενα, ενώ εκτεταμένα αναφέρθηκε στο πρόγραμμα STEAMonEdu o Επιστημονικός Υπεύθυνος του έργου κ. Παπαδάκης Σπυρίδων.