Translate to:

Το Δημητρούκειο Ειδικό Δημοτικό και το 2ο Δημοτικό Σχολείο Μεσολογγίου εμπνευσμένα από τα μαθησιακά αποτελέσματα του DanceForAll συμμετείχαν με επιτυχία στο Θεωρητικό και το 1ο Πρακτικό μέρος του πρωτοποριακού εκπαιδευτικού Προγράμματος «Παίζουμε μαζί μαθαίνουμε μαζί» των Special Olympics και του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος. Το πρόγραμμα αυτό υλοποιήθηκε συνεργατικά από τους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής Σταθακοπούλου Μαρία και Γκαρτζονίκα Βασιλική με την αμέριστη συμπαράσταση των διευθυντών τους  Ζήκου Όλγα και Χαρμαντζή Ανδρέα καθώς και των εκπαιδευτικών των σχολείων τους, παρουσία προπονητών-καθοδηγητών των Special Olympics. Σημαντική συμβολή στην επιτυχημένη διεξαγωγή του Προγράμματος είχαν οι εμπειρίες που αποκόμισαν τα δύο σχολεία από το ταξίδι τους στην Πορτογαλία στα πλαίσια του ευρωπαϊκού Προγράμματος DanceForAll «Σχεδιάζοντας μία Νέα Σχολική Εκπαίδευση Για Όλους- “Designing A New School Education for All”. H Πορτογαλία, η οποία πρωτοπορεί σε θέματα συμπερίληψης, έδωσε την ευκαιρία στους εκπαιδευτικούς να αποκτήσουν γνώσεις για την εκπαίδευση των μαθητών με ειδικές ανάγκες παρατηρώντας τα πεπραγμένα και συγκρίνοντάς τα με τα ελληνικά δεδομένα. Έτσι αξιοποιώντας όλες αυτές τις εμπειρίες συνεχίζουν δυναμικά την εφαρμογή του προγράμματος «Παίζουμε μαζί μαθαίνουμε μαζί» μέσα από μια ποικιλία δράσεων δίνοντας με αυτό τον τρόπο τη δυνατότητα στα παιδιά με και χωρίς νοητική αναπηρία να ενημερωθούν, να αλληλεπιδράσουν, να προάγουν τον σεβασμό, την αξιοπρέπεια και τα ανθρώπινα δικαιώματα.