H Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας σε συνεργασία με το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας και τη Δράση Jean Monnet μέσω του Ευρωπαϊκού προγράμματος Motivating Teachers 4 Europe (MOTIVATE) προσκαλούν τους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που επιθυμούν να επιμορφωθούν για την υποστήριξη της διδασκαλίας, της μάθησης, της έρευνας και των συζητήσεων σχετικά με διάφορες πτυχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην επιμορφωτική ημερίδα “Bring the European Union to your School”.

Πρόγραμμα, 11-4-2024, Εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Πρόγραμμα 12-4-2024, Εκπαιδευτικοί Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Υπενθυμίζεται ότι η δράση Jean Monnet είναι μία από τις δράσεις του Erasmus+ προγράμματος στην οποία έχουν την ευκαιρία πλέον να συμμετέχουν και σχολικές μονάδες και η εν λόγω επιμορφωτική δράση στοχεύει αφενός στην πρώτη γνωριμία εκπροσώπων της σχολικής εκπαίδευσης με το περιεχόμενο ενός σχεδίου της δράσης Jean Monnet και αφετέρου να γνωρίσουν χρήσιμα διαθέσιμα εκπαιδευτικά εργαλεία για τη διδασκαλία συγκεκριμένων θεμάτων στην τάξη, τα οποία βασίζονται στην ΕΕ (αξίες, ιστορία, τρόπος λειτουργίας της ΕΕ, πολιτιστική πολυμορφία —μεταξύ άλλων).

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στις 11 και 12 Απριλίου 2024 και ώρα 10:00 – 14:00 στην αίθουσα του Περιφερειακού Συμβουλίου Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Ν.Ε.Ο. Πατρών Αθηνών 32 & Αμερικής στην Πάτρα.

Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να εγγραφούν στο σύνδεσμο που παρατίθεται εδώ: https://forms.gle/TgKYbZibfqMMLh9G7

Λόγω του εξαιρετικά περιορισμένου αριθμού θέσεων θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας. Η φόρμα θα κλείσει μόλις συμπληρωθεί ο αριθμός των θέσεων. Ωστόσο, οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να συμμετέχουν σε επόμενη εκδήλωση αναφορικά με τη Δράση Jean Monnet του προγράμματος Erasmus+ η οποία θα κοινοποιηθεί στις σχολικές μονάδες το ερχόμενο σχολικό έτος.

Το πρόγραμμα θα κοινοποιηθεί στους συμμετέχοντες και θα αναρτηθεί στις ιστοσελίδες των συνδιοργανωτών μόλις οριστικοποιηθεί. Οι Θεματικές του περιλαμβάνουν γνωριμία με τον ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό χώρο και το ρόλο του Εκπαιδευτικού, γνωριμία με Εκπαιδευτικά Εργαλεία και πόρους για την Ε.Ε., γνωριμία με Ευκαιρίες Κινητικότητας και επαγγελματικής κατάρτισης, Δημιουργία της Γωνιάς Μάθησης, Εκμετάλλευση Επιτραπέζιου Παιχνιδιού Erasmus+ – Παιδαγωγικής Εργαλειοθήκης για τη γνωριμία με τις αξίες της Ε.Ε., μεθόδους ενίσχυσης του ενδιαφέροντος των πολιτών για τις ευρωπαϊκές πολιτικές και τον ρόλο του Europe Direct στα σχολεία και στην τοπική κοινωνία.

Θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης στους συμμετέχοντες.

invitation 1.εκδήλωση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην επιμορφωτική ημερίδα bring the european union to your school