Translate to:

Το D.A.N.sC.E for AllDesigning A New sChool Education for All, (Σχεδιάζοντας μία Νέα Σχολική Εκπαίδευση Για Όλους) η Εθνική Κοινοπραξία Erasmus+ της ΠΔΕΔΕ, βρέθηκε σε ημερίδα που υλοποιήθηκε την Τετάρτη 13 Νοεμβρίου 2019 στο Τρικούπειο Πολιτιστικό Κέντρο Μεσολογγίου με τίτλο «Τα σχολεία του Μεσολογγίου στην Ευρώπη». Οι παρευρισκόμενοι είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις αρχές της Συμπερίληψης και τους δυνητικούς τρόπους εφαρμογής τους στην εκπαίδευση από τον Επιστημονικά Υπεύθυνο του προγράμματος και Αν. Οργανωτικό Συντονιστή του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας κ. Ζησιμόπουλο Δημήτριο αλλά και για τα οφέλη συμμετοχής σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα σχολικής εκπαίδευσης από τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου κ. Βαλμά Θεοφάνη.

Ο Δήμαρχος Μεσολογγίου κ. Λύρος Κωνσταντίνος
κ. Ζησιμόπουλος Δημήτριος, κ. Βαλμάς Θεοφάνης

Την ημερίδα τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Ι. Π. Μεσολογγίου, κ. Λύρος Κωνσταντίνος, ο αντιδήμαρχος Κοινωνικών θεμάτων Πρόνοιας και τοπικής ανάπτυξης κος Καραπάνος Νίκος, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοακαρνανίας κ. Καζαντζής Χρήστος, ο αναπληρωτής διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοακαρνανίας κ. Μπαρμπετάκης Αντώνιος, ο διοικητής του Νοσοκομείου Μεσολογγίου κος Παπαδόπουλος Παναγιώτης, ο Περιφερειακός Σύμβουλος Δυτικής Ελλάδας κος Κούστας Κωνσταντίνος, ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Δυτικής Ελλάδας κος Σακκούλης Δημήτρης, ο πρόεδρος της Κοινωφελούς Επιχείρησης Ι.Π. Μεσολογγίου, κ. Σωτηρακόπουλος Γεώργιος, η πρόεδρος σχολικής επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ι.Π. Μεσολογγίου κ. Γούργαρη Μέμη, ο πρόεδρος του συλλόγου εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Μεσολογγίου κος Τσάμης Δημήτριος, καθώς και πλήθος εκπαιδευτικών και γονέων.

Η ημερίδα διοργανώθηκε από τα πέντε σχολεία του Μεσολογγίου που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+  τα σχολικά έτη 2019-21 υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας και του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας.

Στην ημερίδα έγινε ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας  και της τοπικής κοινωνίας σχετικά με τη στοχοθεσία των ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+ και τη δημοσιοποίηση των δράσεων που θα αναπτυχθούν στα πλαίσια υλοποίησης των συγκεκριμένων προγραμμάτων. Κατά τη διάρκειά της έγιναν ομιλίες από τον Συντονιστής Εκπαιδευτικού έργου Ειδικής Αγωγής & Ενταξιακής Εκπαίδευσης, ΠΕΚΕΣ Δυτικής  Ελλάδας, κο Ζησιμόπουλο Δημήτρη, τον Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου (ΠΕ70), ΠΕΚΕΣ  Δυτικής Ελλάδας, κο Βαλμά Θεοφάνη, την Προωθήτρια ευρωπαϊκών προγραμμάτων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, κα Σαρλή Έλενα, την  εκπαιδευτικό του «Δημητρούκειου» Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Μεσολογγίου, κα Πολυγένη Μαρία, την Διευθύντρια του 6ου Δημοτικού Σχολείου Μεσολογγίου, κα Ντάνου Φωτεινή, την εκπαιδευτικό Πληροφορικής (ΠΕ86) του 1ου Γυμνασίου Μεσολογγίου, κα Παναγιωτοπούλου Γεωργία καθώς και από τον Διευθυντή του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου- Λυκείου Μεσολογγίου, κο Πατρόπουλο Αθανάσιο.

Οργανωτικά Υπεύθυνοι της Εκδήλωσης ήταν ο κ. Χαρμαντζής Ανδρέας, Διευθυντής Δημητρούκειου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Μεσολογγίου, η κ. Ντάνου Φωτεινή, Διευθύντρια 6ου Δημοτικού Σχολείου Μεσολογγίου και η κ. Γεωργία Παναγιωτοπούλου, εκπαιδευτικός και υπεύθυνη του προγράμματος Erasmus+ του 1ου Γυμνάσιου Μεσολογγίου.

Σαρλή Έλενα

Προωθήτρια Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας