Translate to:

Δεκατρείς συνολικά εκπαιδευτικοί του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αμαλιάδας με επικεφαλής τη διευθύντρια κυρία Ζωή Γεωργακοπούλου – Βουρλούμη και contact person τον δάσκαλο Θεόδωρο Παναγιωτόπουλο ταξίδεψαν στην Γαλλία, τον Φεβρουάριο και τον Μάιο του 2023 -επωφελούμενοι ευρωπαϊκής υποτροφίας-, προκειμένου να παρακολουθήσουν τα σεμινάρια,
στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+, με θέμα «Gamification και δημιουργικότητα, μέσω ψηφιακών εκπαιδευτικών εργαλείων του 21ου αιώνα».
Το πρώτο από τα δύο συνολικά εκπαιδευτικά ταξίδια στην Γαλλία
πραγματοποιήθηκε στη Νίκαια, μια πανέμορφη πόλη στις ακτογραμμές της Κυανής Ακτής, στις 20 με 25 Φεβρουαρίου του 2023, με θέμα την Καινοτομία και την Δημιουργικότητα μέσω των
Νέων Τεχνολογιών. Οι εκπαιδευτικοί, που συμμετείχαν, βίωσαν ποικίλες ομαδικές δραστηριότητες μέσα από δομημένη διδασκαλία, εργαστήρια, και διαλέξεις, που σκοπό είχαν την προώθηση του κινήτρου στη μάθηση με τη χρήση σύγχρονων εκπαιδευτικών μεθόδων. Οι επισκέψεις σε περιοχές ιστορικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος εμπλούτισαν τις γνώσεις και παρείχαν ουσιαστικές εμπειρίες…
Οι επιμορφούμενοι εκπαιδευτικοί σε αυτή την πρώτη διεθνική συνάντηση είχαν την ευκαιρία να προβάλουν την ελληνική κουλτούρα, αλλά και να διδαχτούν από καινοτόμες πρακτικές άλλων χωρών. Συμφώνησαν επίσης σε βασικούς άξονες πάνω στους οποίους θα στηριχθεί η συνέχεια της υλοποίησης του προγράμματος, ώστε να πραγματοποιηθούν επιτυχώς οι σκοποί και οι στόχοι του.
Το δομημένο πρόγραμμα μαθημάτων διεξήχθη υπό την αιγίδα ενός κορυφαίου ευρωπαϊκού παρόχου, του Europass Teacher Academy ενώ στο σεμινάριο συμμετείχαν εκπαιδευτικοί, από την Γερμανία, την Ισπανία και τη χώρα μας.
Στη διάρκεια των πέντε ημερών του σεμιναρίου, έγινε εισαγωγή στις ηλεκτρονικές εφαρμογές, και στα οφέλη τους, επίσης όμως και στα μειονεκτήματα της χρήσης των λογισμικών στην τάξη. Κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων, γνώρισαν τα λογισμικά εκείνα που ενεργοποιούν το κίνητρο των μαθητών στην εκπαιδευτική διαδικασία και εξοικειώθηκαν με αυτά. Δημιούργησαν μάλιστα και διαδικτυακά κουίζ με τη χρήση των Kahoot και Quizizz. Έφτιαξαν επίσης ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό σενάριο με τη χρήση του wodwall.net. Χρησιμοποίησαν καινοτόμα διαδικτυακά εργαλεία όπως το truesize, το radiogarden,το nearpod και το framed. Το πρόγραμμα Erasmus+ έδειξε την πραγματική παιδαγωγική του αξία.
Όλη η μεθοδολογία βασίστηκε στην ομαδική εργασία και ερευνητική μάθηση, ενώ οι εκπαιδευτικοί έλαβαν μέρος και σε εργαστήριο παρασκευής αρωμάτων, δημιουργώντας το δικό τους ξεχωριστό άρωμα. Η ελληνική αποστολή έκανε μια σύντομη παρουσίαση για το σχολείο, την πόλη και την Ελλάδα συνολικά στους συναδέλφους –συμμετέχοντες, οι οποίοι μαγεύτηκαν από τις ομορφιές της χώρας μας και της περιοχής μας.
Η δεύτερη κινητικότητα των εκπαιδευτικών πραγματοποιήθηκε στο Παρίσι, από τις 7 Μαΐου της 13 Μαΐου του 2023. Ο πάροχος αυτή τη φορά ήταν το Anatolia Education Paris, ένας εκπαιδευτικός κολοσσός για τα ευρωπαϊκά προγράμματα σπουδών. Η ελληνική αποστολή απαρτιζόταν από επτά εκπαιδευτικούς, οι οποίοι παρακολούθησαν με ενδιαφέρον το σεμινάριο με τίτλο «Gamification» ή αλλιώς «Παιχνιδοποίηση». Μαζί μας ήταν και πολυπληθής αποστολή από Τούρκους συναδέλφους.
Άκρως επιτυχημένα τα δύο ταξίδια, σε επίπεδο επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών.
Όπως επεσήμανε με δηλώσεις της στην εφ. «Πατρίς», η διευθύντρια του Σχολείου κα Ζωή Γεωργακοπούλου – Βουρλούμη: «Από κάθε άποψη, και τα δύο ταξίδια κρίνονται απολύτως επιτυχημένα. Οι εκπαιδευτικοί του 1ου Δημ. Σχ. Αμαλιάδας είχαν την ευκαιρία της πρώτης γνωριμίας με το εκπαιδευτικό σύστημα, την ιστορία και την κουλτούρα μιας ιδιαίτερης και διαφορετικής χώρας από τη δική μας. Ανέπτυξαν δεξιότητες επικοινωνίας, τεχνικές βελτίωσης, μέσω της διάδοσης των βέλτιστων πρακτικών και συνεργασίας, πήραν πρωτοβουλίες, συνεργάστηκαν άψογα τόσο μεταξύ μας, όσο και με τους εκπαιδευτικούς των άλλων χωρών. Τα σχόλια που εισέπραξαν για την παρουσία της ελληνικής αποστολής ήταν ιδιαιτέρως κολακευτικά., τόσο για τις παρουσιάσεις, όσο και για το επίπεδο γνώσεων και γενικότερης παρουσίας σε ατομικό και κοινωνικό επίπεδο. Οι κινητικότητες στη Γαλλία, ήταν η πρώτη προσπάθεια του σχολείου να καταστεί ανταγωνιστικό, σύγχρονο και αποτελεσματικό μέσα από τις ευκαιρίες που δίνει
το πρόγραμμα Erasmus+ KA122.
Ευελπιστούμε πως τέτοιες εκπαιδευτικές δράσεις θα έχουν συνέχεια και πως η εξωστρέφεια του 1ου Δημοτικού Αμαλιάδας θα γίνει οδοδείκτης για ένα σχολείο με όραμα, ένα σχολείο όπως αξίζει στα παιδιά αυτού του ευλογημένου τόπου».