Translate to:

Ολοκληρώθηκε σειρά ενημερωτικών συναντήσεων και εργαστηρίων που διοργανώθηκαν από τις αρμόδιες Προωθήτριες Erasmus+ με έδρα την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας στο πλαίσιο ενημέρωσης, ενθάρρυνσης και υποστήριξης των εκπαιδευτικών και των σχολικών μονάδων στο πλαίσιο προετοιμασίας τους για συμμετοχή τους στο πρόγραμμα Erasmus+ σε στενή συνεργασία με τα Στελέχη της Εθνικής Μονάδας Συντονισμού του προγράμματος Erasmus+ το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών-ΙΚΥ.

Η ενημέρωση πραγματοποιείται με Πρωτοβουλία των αρμόδιων Φορέων:

1)Μέσω προώθηση των διαδικτυακών ενημερωτικών δράσεων της Εθνικής Μονάδας Συντονισμού Erasmus+ (IKY)

2)Με συνδιοργάνωση δια ζώσης ενημερωτικών δράσεων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης σε συνεργασία με την Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+ (IKY).

3) Με διοργάνωση μικρότερης κλίμακας ανά Περιφερειακή Ενότητα ενημερωτικών εκδηλώσεων των Προωθητριών Erasmus+ στοχευμένα σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά κάθε γεωγραφικής περιοχής και ομάδων σχολείων.

Οι προαναφερθείσες ενημερωτικές συναντήσεις πραγματοποιούνται διαδικτυακά ή διαζώσης περιοδικά κάθε έτος κατόπιν πρόσκλησης η οποία διαβιβάζεται στους Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων και απευθύνεται στο σύνολο των εκπαιδευτικών τους.

Επιπρόσθετα η ενημέρωση πραγματοποιείται κατόπιν εγγράφων αιτημάτων των σχολικών μονάδων προς την ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας ανάλογα με τα εξατομικευμένα χαρακτηριστικά και τις ανάγκες τους:

1) Στο σύνολο του συλλόγου διδασκόντων της σχολικής μονάδας στο πλαίσιο υποστήριξης ενδοσχολικής επιμόρφωσης βασικής ενημέρωσης του συνόλου των εκπαιδευτικών με επίσκεψη Προωθητριών στις σχολικές μονάδες.

2) Σε εκπροσώπους παιδαγωγικών ομάδων όμορων σχολικών μονάδων στο πλαίσιο υποστήριξης ενδοσχολικής επιμόρφωσης εκπαιδευτικών που έχουν ήδη λάβει τη βασική ενημέρωση.

Υποστήριξη Σχολικών Μονάδων πραγματοποιείται κατόπιν έγγραφου αιτήματος που υποβάλλεται από τη σχολική μονάδα:

1)Με εξατομικευμένα υποστηρικτικά ραντεβού κατόπιν έγγραφου αιτήματος στα γραφεία της έδρας των Προωθητριών ή διαδικτυακά που αφορούν στην τεχνική υποστήριξη των ενδιαφερομένων.

2)Με διοργάνωση κατόπιν πρωτοβουλίας των Προωθητριών δομημένων εργαστηρίων ώριμων ιδεών που υποστηρίζουν κυρίως την αλληλεπίδραση και περαιτέρω έμπνευση των ενδιαφερομένων σχολικών μονάδων σε μικρές ομάδες σχολικών μονάδων με κοινές εκπαιδευτικές θεματικές, σε συνέχεια πρόσκλησης που αποστέλλεται στους Διευθυντές Σχολικών Μονάδων και απευθύνεται στο σύνολο εκπαιδευτικών και σχολικών μονάδων αρμοδιότητας.

3) Μέσω κοινοποίησης στο σύνολο των Διευθυντών των Σχολικών Μονάδων των διαθέσιμων ευκαιριών συμμετοχής των εκπαιδευτικών τους σε Διεθνικές Συναντήσεις Συνεργασίας που διοργανώνονται από τις Εθνικές Μονάδες Συντονισμού Erasmus+ στην Ευρώπη προκειμένου να διευκολυνθεί η εξεύρεση συνεργατών που κοινοποιούνται στους αρμόδιους Προωθητές από την Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+(IKY).

4) Κατόπιν αιτημάτων δικτύωσης υποστήριξη για συνεργασία και υποδοχή ευρωπαϊκών σχολικών μονάδων για έναρξη εξεύρεσης συνεργατών-σχολικών μονάδων μέσα από το Ευρωπαϊκό Δίκτυο Σχολικών Μονάδων και Σχολικών Φορέων Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας.

5)Κατόπιν πρόσκλησης σε δομημένα εργαστήρια όμορων σχολικών μονάδων με πρωτοβουλία ενός εξ αυτών μέσω αποστολής έγγραφου αιτήματος στην ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας.

Το σύνολο των έγγραφων αιτημάτων ικανοποιήθηκαν στο σύνολό τους.

Καλή Επιτυχία!