Translate to:

Μετά από δύο εξαιρετικά δημιουργικές χρονιές, το 2ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας φτάνει στο τρίτο και τελευταίο έτος της δράσης: «Συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών» με τίτλο «European Schools Go Green” 2017-2020, έχοντας ήδη ανταλλάξει και άλλες επισκέψεις και φιλοξενήσει μαθητές και από τα δύο σχολεία του εξωτερικού με μεγάλη επιτυχία και εξαιρετικά αποτελέσματα. Μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου έχουν ήδη ταξιδέψει και φιλοξενηθεί στη Γένοβα της Ιταλίας και στο Κάσελ της Γερμανίας επιστρέφοντας με εμπειρίες ζωής και πνευματικά και ψυχικά εφόδια.

Μία συνεργασία με μεγάλη διάχυση των εργασιών και ιδιαίτερα θερμή ανταπόκριση από την τοπική κοινωνία, το σχολικό και οικογενειακό περιβάλλον των μαθητών, τους πολυάριθμους συνεργαζόμενους φορείς, με δημοσιεύσεις κι εκτενή άρθρα στον έντυπο και ψηφιακό Ελληνικό, Ιταλικό και Γερμανικό Τύπο, αφιέρωμα στην τοπική τηλεόραση, τον ιστότοπο της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας που ανήρτησε άρθρα για τη συνεργασία και ψηφιακά προόντα  στον ιστότοπο καλές πρακτικές («best practices») κ.α.

Ευχές από το 2ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας για ένα πιο …”πράσινο” 2020 στα συνημμένα PDF.Καλή χρονιά!

Συνημμένα Αρχεία: