Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης (ΦΕΚ 2031/21-4-2022) η υπουργική απόφαση, με την οποία ορίζεται η διαδικασία κατάταξης αποφοίτων του Μεταλυκειακού έτους Τάξης Μαθητείας ΕΠΑΛ καθώς και των Ι.Ε.Κ., σε Τμήματα Α.Ε.Ι.

Οι απόφοιτοι του Μεταλυκειακού έτους Τάξης Μαθητείας ΕΠΑΛ που ύστερα από επιτυχή εξέταση πιστοποίησης αρχικής επαγγελματικής κατάρτισης κατέχουν Δίπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου πέντε (5) του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων ή ισότιμο τίτλο, δύνανται να κατατάσσονται σε Τμήματα/Μονοτμηματικές Σχολές Α.Ε.Ι. συναφούς ειδικότητας με αυτήν του ανωτέρω διπλώματος.

ΦΕΚ 2031, 21-4-2022 ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟΥ ΕΤΟΥΣ ΤΑΞΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΣΕ ΤΜΗΜΑΤΑ Α.Ε.Ι.