Το δικό τους τρόπο να γιορτάσουν τις Ημέρες Erasmus, ημέρες πανευρωπαϊκών εορταστικών εκδηλώσεων για το πρόγραμμα Erasmus θα έχουν οι εκπαιδευτικοί και οι σχολικές μονάδες της ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας στις 10, 11 και 12 Οκτωβρίου 2019. Κατόπιν αρκετών ερωτημάτων ενδιαφερόμενων σχολικών μονάδων η ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας με πρωτοβουλία της και σε συνεργασία με το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας διοργανώνουν τη δράση “How Erasmus + Changed My School”-«Πώς το Erasmus+ Άλλαξε το Σχολείο Μου».

Δημοσιευμένο το event της διοργάνωσης μπορείτε να το βρείτε εδώ .

Στη δράση θα συμμετέχουν εκπαιδευτικοί και σχολικές μονάδες που έχουν υλοποιήσει πρόγραμμα Erasmus+ στο παρελθόν έως και σήμερα. Η πρόκληση της δράσης είναι οι συμμετέχοντες να παράγουν ένα μικρό βίντεο μέγιστης διάρκειας 45 δευτερολέπτων στο οποίο θα μπορούν να περιγράψουν ή να δείξουν τους τρόπους που ωφελήθηκε το σχολείο τους -στην πιο απλή του μορφή- μέσω μίας σύντομης συνέντευξης. Το σύνολο των βίντεο μέσω της πρωτοβουλίας της ΠΔΕΔΕ σε συνεργασία με το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας θα προβληθούν σε όλη την Ευρώπη! Οι τρόποι που ωφελήθηκαν τα σχολεία είναι πολλαπλοί, ενδεικτικά παραδείγματα είναι υλικοτεχνική υποδομή που απέκτησαν σχολεία, εφαρμογή ή μετεξέλιξη εμπνευσμένων καλών διδακτικών πρακτικών ή δραστηριοτήτων, ο αντίκτυπος που είχαν σε μαθητές και εκπαιδευτικούς (συναισθήματα, σκέψεις, στάσεις, τροποποίηση στη συμπεριφορά μαθητών, σχολική κουλτούρα κ.α.).

Στις 10, 11 και 12 Οκτωβρίου οι ιστορίες Erasmus των σχολείων της Δυτικής Ελλάδας θα βρίσκονται στον “διαδικτυακό αέρα”!!!

Συνημμένο θα βρείτε το έγγραφο της πρόσκλησης συμμετοχής στη δράση.

Δράσεις ενόψει Erasmus+ Days 2019

Προωθήτρια Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας