Επιτυχημένη ήταν η παρουσίαση της ΟΕΠ στον συνέδριο EDEN στην Ελληνογερμανική Αγωγή(European Distance & Ε-Learning Network, Open Classroom Conference, titled “Never Waste a Crisis! –  Inclusive Excellence, Innovative Technologies and Transformed Schools as Autonomous Learning Organisations”).

Από τη συζήτηση αναδείχθηκε ότι η πρωτοβουλία αυτή της ΟΕΠ είναι καινοτομική και για πολλές άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Για παράδειγμα στην Ουγγαρία τα σχολεία πληρώνουν εταιρίες για να τους βοηθήσουν με τις προτάσεις για ΕΠ με ποσοστό επί της χρηματοδότησης. Επίσης διαπιστώθηκε ότι χωρίς επίσημα πλαίσια η προσπάθεια αργά ή γρήγορα θα τελειώσει. Τέλος, όσον αφορά τη διάχυση καλών πρακτικών ως αποτελέσματα υπαρχόντων ΕΠ, έγινε η πρόταση να ανέβουν σε ήδη υπάρχουσες πλατφόρμες που φιλοξενούν καλές πρακτικές για όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Για παράδειγμα η πλατφόρμα Open Science Resources για τα μαθήματα Φυσική, Χημεία, Αστρονομία, Περιβαλλοντική Εκπαίδευση κλπ.

Ευχαριστούμε όλους/ες που συμμετέχουν και συμβάλουν σε αυτήν την προσπάθεια.
[slideshare id=9889738&doc=eden-eu-pdede201101-final-111026092221-phpapp01]