euroscolaΤο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο επιθυμώντας να δώσει στους νέους της Ευρωπαϊκής Ένωσης την ευκαιρία να γνωρίσουν το χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρ. Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση, διοργανώνει στο Στρασβούργο την ημερίδα EUROSCOLA την 16η Δεκεμβρίου 2011. Στην ημερίδα αυτή θα συμμετάσχουν μαθητές της Β’ και Γ’ Λυκείου από τις χώρες – μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Η Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας καλείται να εκπροσωπηθεί από είκοσι τέσσερις μαθητές (24) και δύο (02) συνοδούς καθηγητές, από τις Διευθύνσεις Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας, Ηλείας, Αιτωλοακαρνανίας. Η επιδότηση του Ευρ. Κοινοβουλίου ανέρχεται σε 471€ για κάθε άτομο.
Στο πλαίσιο του προγράμματος θα διεξαχθεί διαγωνισμός για την επιλογή των μαθητών με θέμα: «Η συμβολή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στη μείωση του Δημοκρατικού ελλείματος στην Ευρωπαϊκή Ένωση».
Περισσότερες πληροφορίες στο pdf
[slideshare id=9323664&doc=euroscola-110919100929-phpapp02&type=d]