COMENIUS 122
Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius με τίτλο «cycling through times and places», το 18ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών υποδέχθηκε ως συντονιστής είκοσι εκπαιδευτικούς Π/θμιας Εκπαίδευσης από την Πορτογαλία, Τουρκία, Ιταλία, Ισπανία και Πολωνία την εβδομάδα από 14-10-2013 έως 18-10-2013.
Στη γιορτή υποδοχής των εταίρων, η οποία έλαβε χώρα στις 14-10-2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 8.30 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου, συμμετείχαν ο Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, κ. Θεόδωρος Μπαρής και η Σχολική Σύμβουλος της 3ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Π.Ε. Αχαΐας, κ. Αγαθή Ρογδάκη, οι οποίοι απηύθυναν χαιρετισμό στους εταίρους, επισημαίνοντας τη σπουδαιότητα της υλοποίησης προγραμμάτων Comenius για την βελτίωση της ποιότητας της σχολικής εκπαίδευσης και την ενίσχυση της ευρωπαϊκής της διάστασης. Στη συνέχεια, υποδέχθηκαν τους εταίρους ο Διευθυντής του σχολείου κ. Άνθης Ζωγόπουλος και η υπεύθυνη του προγράμματος κ. Αμαρυλλίς Μοναστηρίδη, οι οποίοι, μεταξύ άλλων, υπογράμμισαν τη σημασία της υλοποίησης του προγράμματος ως προς την Ευρωπαϊκή συνεργασία – ανταλλαγή απόψεων, διδακτικών μεθόδων και πρακτικών ανάμεσα στους εταίρους. Επίσης, έγινε αναφορά στις πτυχές του προγράμματος που αποσκοπούν στην ευαισθητοποίηση όλων των εμπλεκομένων σε θέματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, αγωγής υγείας, κυκλοφοριακής αγωγής και πολιτιστικής κληρονομιάς. Ακολούθησε αναλυτική παρουσίαση των εταίρων με τη χρήση διαφανειών (powerpoint) και, στη συνέχεια, έγινε ανταλλαγή δώρων. Τέλος, οι μαθητές του σχολείου καλωσόρισαν τους καλεσμένους με παραδοσιακούς χορούς και τραγούδια της χώρας μας.
COMENIUS 146