Πλημμύρισαν με κόσμο, σχολεία, γονείς εκπαιδευτικούς και μικρά παιδιά τα Υψηλά Αλώνια, τιμώντας την ημέρα της Ευρώπης με το ευρηματικό μήνυμα. “Η Ευρώπη που ζούμε η Ευρώπη που θέλουμε ” το Σάββατο 12 Μαΐου 2018. Η ανοιχτή στο κοινό εκδήλωση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο εορτασμού της Ημέρας της Ευρώπης και συνδιοργανώθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευση Δυτικής Ελλάδας και το Europe Direct της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας. Μαθητές και εκπαιδευτικοί σχολικών μονάδων που εμπλέκονται σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα και Δίκτυα εξέθεσαν τις δημιουργίες τους αφήνοντας έκπληκτους τους περαστικούς με τα επιτεύγματά τους. Η Προωθήτρια Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων της ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας κ. Έλενα Σαρλή συνεχάρη για ακόμη μία φορά εκπαιδευτικούς και μαθητές για το έργο τους. Η εκδήλωση περιείχε επίσης διαδραστικά παιχνίδια για τους επισκέπτες ενώ επενδύθηκε μουσικοχορευτικά από τους μαθητές παρουσιάζονταν ευρωπαϊκούς χορούς και τραγούδια.  Την εκδήλωση χαιρέτησαν και τίμησαν με την παρουσία τους ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας κ. Κωνσταντίνος Γιαννόπουλος, ο Περιφερειάρχης Δυτικής Ελλάδας κ. Απόστολος Κατσιφάρας, ο Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και Ambassador του Δικτύου Teachers  for Europe κ. Θεόδωρος Μπαρής και ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Χρήστος Μαναριώτης. Τέλος στην εκδήλωση παρευρέθησαν πλήθος στελεχών της εκπαίδευσης τιμώντας την εξαιρετική προσπάθεια μαθητών και εκπαιδευτικών των σχολικών μονάδων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας.