Αντιπροσωπευτικά μέλη της παιδαγωγικής ομάδας του προγράμματος Erasmus+ “Learning with the Arts” στο οποίο συμμετέχει το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Παν/μίου Πατρών βρέθηκαν στην πόλη Montecorvino Rovella κοντά στο αεροδρόμιο της Νάπολης στην εναρκτήρια συνάντηση του προγράμματος. Στη συγκεκριμένη ευρωπαϊκή στρατηγική σχολική σύμπραξη θα συνεργαστούν το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Παν/μίου Πατρών με ακόμη 8 σχολεία από την Πολωνία, την Ιταλία, την Φινλανδία, την Καταλονία, την Πορτογαλία, τη Γερμανία και την Ρουμανία.
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης έγινε η παρουσίαση των σχολικών μονάδων μέσω SWOT analysis, παρουσιάστηκαν τα πρώτα εργαλεία που θα χρησιμοποιηθούν  (Twinspace, Weebly), έγινε λεπτομερής αναφορά στη διοργάνωση των επικείμενων διακρατικών συναντήσεων  και των συναντήσεων μάθησης και διδασκαλίας, των τηλεδιασκέψεων των εκπαιδευτικών και των συνεργατικών ενδοσχολικών δραστηριοτήτων του πρώτου εξαμήνου υλοποίησης του προγράμματος. Επίσης έγινε εκτενής αναφορά στις θεματικές ενότητες στις επιστήμες και τα μαθηματικά που έχει αναλάβει να υλοποιήσει το κάθε σχολείο. Συγκεκριμένα έγινε ο σχεδιασμός των προτύπων (templates) για την περιγραφή των θεματικών ενοτήτων και δράσεων που θα τρέχουν κατά τη διάρκεια του προγράμματος, καθώς επίσης και μία σειρά από φόρμες και ερωτηματολόγια αξιολόγησης και επεξεργασίας/καταγραφής αποτελεσμάτων για όλο το πρόγραμμα.