Translate to:

Το 1ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΑΣ συμμετέχει ως εταίρος στη σύμπραξη ERASMUS+ KA229, με αριθμό αναφοράς  : 2020- 1- RO01- KA229 – 080103, και τίτλο “CREATING A SCHOOL ENVIRONMENT FOR ACTIVE PARTICIPATION”. Στο πρόγραμμα αυτό το συντονιστικό σχολείο είναι το Collegioul national informatica Carmen Sylva  από την πόλη Petrosani της Ρουμανίας και συμμετέχουν ακόμη σχολεία από την Τουρκία, την Πορτογαλία και την Πολωνία. Στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού, μέρος της ομάδας ERASMUS του σχολείου μας από τέσσερις μαθητές και μαθήτριες της Β τάξης, καθώς και δυο καθηγητές επισκεφτήκαν το συντονιστικό σχολείο της Πολωνίας από 8 έως 14 Μαΐου 2022 και συμμετείχαν σε όλες τις δραστηριότητες που οργανώθηκαν με τον τελειότερο τρόπο.

Μεταξύ των δραστηριοτήτων ήταν η επίσκεψη στις κτιριακές εγκαταστάσεις που αποτελούσαν τα εργαστήρια του σχολείου υποδοχής. Οι συμμετέχοντες γνώρισαν τον τρόπο  μαζικής παρασκευής  εξαρτημάτων, τα εργαστήρια ηλεκτρολογίας, επισκευής αυτοκινήτων κ.α. Επίσης έγινε παρουσίαση των συνθηκών εργασίας στα ορυχεία άνθρακα  μέσω των προσομοιωτικών κατασκευών και δόθηκαν πληροφορίες για τον τρόπο εξόρυξης μετάλλων. Οι ομάδες επισκέφτηκαν το στρατιωτικό πάρκο του Lubin, ενημερώθηκαν για την τοπική ιστορία, τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν οι Πολωνοί και ανακάλυψαν μέσα από τα εκθέματα τον τρόπο λειτουργίας των στρατιωτικών χώρων εκπαίδευσης κατά την διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου πολέμου.

Μαθητές και καθηγητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στους χώρους του ιστορικού κτιρίου που στέγαζε  το σχολείο του Lubin, να μάθουν πώς λειτουργεί το εκπαιδευτικό σύστημα της Πολωνίας και να ανταλλάξουν απόψεις. Οι μαθητές παρουσίασαν με απόλυτη επιτυχία τις εργασίες τους και τις προγραμματισμένες δραστηριότητες. Στη συνέχεια οι ομάδες μετέβησαν και ξεναγήθηκαν στο γήπεδο της πόλης που σχετίζεται με την οικονομική και ιστορική πορεία της τοπικής κοινωνίας. Επίσης οι συμμετέχοντες στο Πρόγραμμα επισκέφτηκαν το Wroclaw, την πρωτεύουσα της περιοχής. Περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της πόλης, ξεναγήθηκαν στον Καθεδρικό ναό, τις γέφυρες του ποταμού Oder, το Πανεπιστήμιο και ήρθαν σε επαφή με τα ιδιαίτερα πολιτιστικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα του τόπου. Ακόμα υλοποιήθηκε η προγραμματισμένη επίσκεψη στο στρατόπεδο συγκέντρωσης “Gross Rosen” με ξενάγηση και η επίσκεψη στη Legnica, την πόλη που ονομάζεται και “Μικρή Μόσχα”, όπου έγινε περιήγηση και αναφορά στην ιστορία και στην επιρροή των πολέμων στον τρόπο ζωής των κατοίκων της περιοχής. Στις ομάδες μαθητών και καθηγητών δόθηκε η δυνατότητα να επισκεφτούν το κέντρο διάσωσης των μεταλλωρύχων, να ενημερωθούν για τις δυσκολίες, την εκπαίδευση κ.α. Επιπλέον στο χώρο του σχολείου παρουσιάστηκε ο γεωγραφικός ορίζοντας της Πολωνίας και  έγινε ενημέρωση σχετική με την προστασία του περιβάλλοντος, την ευθύνη των πολιτών και την ανάγκη υιοθέτησης πρακτικών ανακύκλωσης.