ErasmusPlus, Erasmus+

Το ΓΕ.Λ. Καστριτσίου συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS + (Δράση KA2/«Συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών») με θέμα: «#EUjoy!» διάρκειας δύο ετών (2018-20). Συμμετέχουν σε αυτό σχολεία από πέντε ευρωπαϊκές χώρες (Ιταλία, Ελλάδα, Αυστρία, Ισπανία, Ρουμανία).H δεύτερη μετακίνηση με μαθητές στο πλαίσιο του προγράμματος πραγματοποιήθηκε στην Ιταλία την εβδομάδα από 7/4/2019 έως 13/4/2019. Επτά μαθητές και μαθήτριες και δύο καθηγήτριες ταξίδεψαν στην Πιατσέντζα της Ιταλίας, προσκεκλημένοι του Ιταλικού σχολείου Istituto Istruzione Superiore G. D. Romagnosi.
Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας μαζί με τους συμμαθητές τους από Ιταλία, Αυστρία, Ισπανία και Ρουμανία εργάστηκαν σε μεικτές/διεθνικές ομάδες πάνω στο θέμα :
«Ελεύθερη μετακίνηση των ανθρώπων: η συνάντηση με τους άλλους γίνεται αφορμή για να γνωρίσουμε την ενσωμάτωση και την ανεκτικότητα» μελετώντας αφενός τη Συνθήκη Σέγκεν και αφετέρου γνωρίζοντας και κουβεντιάζοντας με τέσσερα πρόσωπα που ζουν σε άλλη χώρα από αυτή που γεννήθηκαν: Ιταλός που εργάζεται στη Γερμανία, Σέρβος που σπουδάζει στην Ιταλία, Πολωνός που εργάζεται στην Ιταλία και πρόσφυγας από τη Γκάμπια.

Είχαν παράλληλα την ευκαιρία να μεταβούν στη Ρώμη και να επισκεφθούν την αίθουσα στο Καπιτώλιο όπου υπογράφτηκε το 1957 η Συνθήκη της Ρώμης καθώς και να επισκεφτούν το κοντινό Μιλάνο.
Την Παρασκευή 12 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στην κεντρική πλατεία της Πιατσέντζα η Γιορτή των Πολιτισμών: οι μαθητές των χωρών-εταίρων και οι μαθητές που φοιτούν στο ιταλικό σχολείο (πρόκειται για πολυπολιτισμικό σχολείο) παρουσίασαν τις περίπου τριάντα χώρες τους σε μια γιορτή η οποία περιελάμβανε έκθεση με προϊόντα από κάθε χώρα, παρουσίαση εθνικών στολών και χορών και flash mob, δηλαδή χορό όπου συμμετείχαν εκατό μαθητές και στο τέλος σχηματίστηκε το απόφθεγμα του Άλμπερτ Άϊνσταϊν “The only race I know is the human one” (Η μόνη φυλή που γνωρίζω είναι η ανθρώπινη).
Όλοι οι μαθητές φιλοξενήθηκαν από αντίστοιχο αριθμό οικογενειών των μαθητών του ιταλικού σχολείου. Η φιλοξενία ήταν ζεστή και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ζήσουν την καθημερινότητα μιας ιταλικής οικογένειας.
Στην κινητικότητα της Ιταλίας έλαβαν μέρος οι εκπαιδευτικοί του ΓΕ.Λ. Καστριτσίου κ. Αλεξάνδρα Καρκάτσα, καθηγήτρια Αγγλικών και η κ. Ευγενία Κωστακοπούλου, φιλόλογος.
Τόσο οι επτά μαθητές/τριες όσο και οι δύο καθηγήτριες του ΓΕΛ Καστριτσίου που συμμετείχαν στο ταξίδι στην Ιταλία αποκόμισαν μια πολύ θετική εμπειρία σε ό,τι αφορά τα ευρωπαϊκά προγράμματα ανταλλαγών.
Στην παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος συμμετέχουν οι καθηγητές: Καρκάτσα Αλεξάνδρα (καθηγήτρια Αγγλικών, συντονίστρια προγράμματος), Γκότσης Ιωάννης (φιλόλογος), Κωστακοπούλου Ευγενία (φιλόλογος), Πετροπούλου Ασημίνα (φιλόλογος), Κοτρώτσου Μαρία (φιλόλογος), Bογιατζάκη Ελένη (καθηγήτρια Πληροφορικής), Κοψίνης Ιωάννης (καθηγητής καλλιτεχνικών), Μαρούδας Δημήτριος (κοινωνιολόγος) και κ. Πιερρή Ευγενία (Διευθύντρια του σχολείου).

Σαρλή Έλενα

Προωθήτρια Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας