Μαθητές και καθηγητές του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας συμμετείχαν και φέτος, για δέκατη συνεχή σχολική χρονιά, στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Μαθησιακής Κινητικότητας ΚΑ1 – Erasmus+ (Τομέας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης). Τα προηγούμενα εννέα χρόνια πραγματοποιήθηκαν 21 μετακινήσεις σε Ρώμη Ιταλίας, Λισαβόνα Πορτογαλίας, Λεμεσό Κύπρου, Βιέννη Αυστρίας, Μανίσα Τουρκίας, Πόρτσμουθ και Λονδίνο Αγγλίας, Βερολίνο Γερμανίας, Σεβίλλη και Γρανάδα Ισπανίας, ενώ έχουν μετακινηθεί εντελώς δωρεάν συνολικά 215 μαθητές και 29 διαφορετικοί καθηγητές του σχολείου.
Αυτή τη φορά με το πρόγραμμα “Ευφυείς Τεχνολογίες:Light Fidelity (Li-Fi), Υγραέριο (LPG)” μετακινήθηκαν μαθητές του τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού όπου επιμορφώθηκαν, κυρίως μέσω τεχνικών επισκέψεων, στη νέα τεχνολογία αιχμής Li-Fi (Light Fidelity) στην Βαρκελώνη. Πρόκειται για μια ευφυή τεχνολογία που έρχεται να αντικαταστήσει το γνωστό μας Wi-Fi χρησιμοποιώντας το ηλεκτρομαγνητικό φάσμα για μεταφορά δεδομένων αξιοποιώντας τη διάδοση φωτός μέσω διόδων LED.
Επίσης μέσω του ίδιου προγράμματος μετακινήθηκαν μαθητές του τομέα Μηχανολογίας στην Μπράγκα, όπου επιμορφώθηκαν και ασκήθηκαν, μέσω τοποθετήσεων σε επιχειρήσεις, στην τεχνολογία του υγραερίου LPG (Liquefied Petroleum Gas). Το υγραέριο χρησιμοποιείται ως πιο «καθαρό» καύσιμο σε σχέση με τους υγρούς υδρογονάνθρακες και η χρήση του έχει επεκταθεί και στα συστήματα βιομηχανικής ψύξης.
Τις ημέρες που δεν υπήρχαν προγραμματισμένες εκπαιδευτικές επισκέψεις τις απογευματινές ώρες οι συμμετέχοντες επισκέφθηκαν αρχαιολογικούς χώρους, αξιοθέατα, ενδιαφέροντα σημεία πολιτιστικού ενδιαφέροντος σε γειτονικές πόλεις όπως: Χιρόνα στην Ισπανία και Πόρτο και Λισαβόνα στην Πορτογαλία. Τέλος είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν στο χώρο διαμονής τους μαθητές από παρόμοιο πρόγραμμα Erasmus+ από άλλες χώρες όπως από τη Σλοβακία, από τη Σλοβενία, από τη Βουλγαρία και φυσικά Πορτογάλους με τους οποίους αντάλλαξαν εμπειρίες και ανέπτυξαν γνωριμίες και φιλίες.

Μετακινήθηκαν 30 μαθητές του σχολείου μας συνοδευόμενοι από 8 καθηγητές(τέσσερις κάθε εβδομάδα) όπως παρακάτω.
Βαρκελώνη
1 ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ