Δυο καθηγητές, Γιάννης Χριστοδουλόπουλος και Χρήστος Μπελόκας και πέντε μαθητές, Βασιλική Φωτεινού, Πέννυ Βλάχου, Ανδιάνα Παπαλάμπρου, Γιώργος Κάβουρας και Ευγένιος Κακαλής, του Λυκείου Πελοπίου, ταξίδεψαν στη Γουαδελούπη, από 29 Νοεμβρίου έως 8 Δεκεμβρίου στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+, με τίτλο, «Cuando la Tierra Tiembla, Estamos Preparados?» – «Αν η Γη Κινείται, Είμαστε Έτοιμοι;»
Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι Χώρες Ισπανία που είναι και η συντονίστρια χώρα, η Ιταλία, η Γαλλία καθώς και η Ελλάδα την οποία εκπροσωπεί το Λύκειο Πελοπίου.
Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές να αποκτήσουν γνώσεις και δεξιότητες που θα τους βοηθήσουν να αντιδράσουν σωστά και να είναι ψύχραιμοι σε περίπτωση σεισμού ή έκρηξης ηφαιστείου καθώς και να μελετηθούν τα πρωτόκολλα αντίδρασης σε περίπτωση σεισμού (ή έκρηξης ηφαιστείου) έτσι ώστε να γίνουν οι απαραίτητες βελτιώσεις σε αυτά αλλά και στις υποδομές (πχ έξοδος κινδύνου σε σχολεία που δεν έχουν, διόρθωση κακοτεχνιών κτλ).
Οι μαθητές που συμμετείχαν σε αυτό το ταξίδι αλλά και οι καθηγητές τους από το Λύκειο Πελοπίου, είχαν την ευκαιρία, εκτός από τα παραπάνω, να ανταλλάξουν απόψεις με συμμαθητές τους και συναδέλφους γύρω από το αντικείμενο του προγράμματος καθώς και να γνωρίσουν την νοοτροπία των παιδιών των υπολοίπων χωρών, σε περίπτωση κάποιας φυσικής καταστροφής.
 Την επίσημη σελίδα του προγράμματος με πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό μπορείτε να τη βρείτε εδώ.Την επίσημη σελίδα του προγράμματος στο facebook μπορείτε να τη βρείτε εδώ.