Ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα κινητικότητας Erasmus+ KA1, Τομέας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, με τίτλο «Η Επιχειρηματικότητα στην Ψηφιακή Εποχή», που συμμετείχαν μαθητές-τριες του 5ου εσπερινού Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ) Πάτρας, στην Ισπανία, τη Γερμανία και το Ηνωμένο Βασίλειο.

Η δραστηριότητα κινητικότητας περιελάμβανε μετακινήσεις, σε 3 ροές, με στόχο την επαφή και την ενασχόληση των μαθητών-τριών με εκπαιδευτικά συστήματα και περιβάλλοντα εργασίας που αντικατοπτρίζουν τις τελευταίες τεχνολογικές εξελίξεις στη βιομηχανία και την παροχή υπηρεσιών, με τη βοήθεια ψηφιακών και αυτοματοποιημένων συστημάτων.
Οι μετακινήσεις περιελάμβαναν τεχνικές επισκέψεις/τοποθετήσεις σε επιχειρήσεις, οργανισμούς, πολιτιστικά κέντρα-μουσεία, κέντρα επιστημών, εργαστηριακές μονάδες και εκπαιδευτικά ιδρύματα, που διαθέτουν σύγχρονα συστήματα και εγκαταστάσεις προσφέροντας στους εκπαιδευομένους τη δυνατότητα να εξοικειωθούν με τις σημερινές επαγγελματικές απαιτήσεις.
Συγκεκριμένα, συμμετείχαν στην κινητικότητα 40 μαθητές-τριες του 5ου ΕΠΑΛ Πάτρας, με σκοπό τη γνωριμία ψηφιακών δεξιοτήτων που ανταποκρίνονται σε μία συνεχώς εξελισσόμενη αγορά εργασίας και την εξοικείωση με καινοτόμα συστήματα, λύσεις και πρακτικές που εκσυγχρονίζουν τα επαγγέλματα, και που μπορούν να συμβάλουν στην αύξηση της απασχολησιμότητας και την οικονομική ανάπτυξη του ατόμου.
Ιστότοπος για την κινητικότητα
Στα πλαίσια της διάχυσης του προγράμματος, δημιουργήθηκε ιστότοπος για την κινητικότητα στη διεύθυνση https://5epalpatras.wixsite.com/erasmus18. Ο επισκέπτης του ιστότοπου, μπορεί να ενημερωθεί για το σχέδιο και τις κινητικότητες, να δει φωτογραφίες από κάθε ροή, καθώς και συνδέσμους, παρουσιάσεις και βίντεο.
Οι μετακινήσεις που υλοποιηθήκαν ήταν οι εξής:
1η ροή
Προορισμός: Μία κορυφαία τουριστική χώρα:
ΙΣΠΑΝΙΑ – Σεβίλλη
Διάρκεια: 03-18.03.2018
Συμμετοχή: 12 μαθήτριες του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας
Αθανασακοπούλου Κωνσταντίνα, Αναστοπούλου Παναγιώτα, Δαγιαμά Βασιλική, Ηλιοπούλου Διονυσία, Θεοδώρου Παγώνα, Κορακιανίτη Αρχοντούλα, Κοτσάνη Άννα-Μαρία, Κούκιου Μαρία, Λιαρομάτη Αναστασία, Μπλατσογιάννη Μαρία, Παπανδρέου Ελευθερία, Τσοκανά Αρτεμησία
Σταμπουλή Ιωάννα ΠΕ81, Στάης Ιωάννης ΠΕ04.01
Τεχνικές-Επαγγελματικές επισκέψεις:
Social Door, Sevilla Old City, Puromundo, Prodetur, Turismo de la Provincia de Sevilla, La Flamenka Hostel, Hotel Hospes Las Casas del Rey de Baeza, I.E.S. Murillo Secondary Public Vocational School, Hotel Casa Palacio Carmona, Marketingpublicidad.
Πολιτιστικές διαδρομές:
City Tour, Museum of Fine Arts, Flamenco Museum, Reales Alcázares Palace, Orange Tree Courtyard, Arena, Casa de Pilatos, Mezquita of Cordoba.
2η ροή
Προορισμός: Μία χώρα που πρωτοπορεί στις ψηφιακές τεχνολογίες:
ΓΕΡΜΑΝΙΑ – Βερολίνο
Διάρκεια: 14-29.04.2018
Συμμετοχή: 16 μαθητές-τριες των Τομέων Ηλεκτρολογίας-Ηλεκτρονικής, Μηχανολογίας, Πληροφορικής
Ανδριόπουλος Μιλτιάδης, Αποστολάκος Ιωάννης, Βρύνιας Νικόλαος, Γιώτης Ευάγγελος, Ζαφείρης Πέτρος, Ζησιμόπουλος Αλέξιος, Ιωαννίδης Ιάσων- Δημήτριος, Καραγιάννης Ζαχαρίας, Κάτσινος Παντελής, Κιτσάκη Κρυσταλία, Κουμπούρης Δημήτριος, Λάτσης Άγγελος, Μόρτου Νικόλαος, Μπαλωμένου Καλλιόπη, Παππάς Σπύρος, Ραυτόπουλος Σπυρίδων
Συνοδοί Εκπαιδευτικοί:
Μιχαλόπουλος Βασίλειος ΠΕ86, Πατσιαλού Κωνσταντίνα, ΠΕ89 – Γκαζέλης Κωνσταντίνος ΠΕ84
Τεχνικές-Επαγγελματικές επισκέψεις:
Effizienzhaus, Energie-Museum Berlin, Science Center Spectrum, Deutsches Technikmuseum, Ottobock, dEIn Labor (das Elektrotechnik- und Informatik Labor) – Technische Universität Berlin, Drive Volkswagen Group, Happylab.
Πολιτιστικές διαδρομές:
City Tour, Museumsinsel, Potsdam, Bundestag, Berlin Wall, East Side Gallery, Deutsche Kinemathek, Natural History Museum.
3η ροή
Προορισμός: Το κέντρο του Design και της Οπτικής Επικοινωνίας:
ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ – Λονδίνο
Διάρκεια: 30.06-15.07.2018
Συμμετοχή: 12 μαθητές-τριες του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών
Αβούρη Παναγιώτα, Γκοτσοπούλου Ουρανία, Κατσαρέλη Αικατερίνη, Κότση Ελένη, Μαντζαβίνου Κωνσταντίνα, Παπαζαφείρη Ολυμπία, Σταματοπούλου Αγγελική, Τόταϊ Γκρέτα, Τρυφωνοπούλου Αθανασία, Τσάβου Σοφία, Τσομπανίδης Αθανάσιος, Kosykh Natalia
Πατσιαλού Κωνσταντίνα ΠΕ89, Σταμπουλή Ιωάννα ΠΕ81
Τεχνικές-Επαγγελματικές επισκέψεις:
Royal College of Art, Courtauld Institute of Art, Institution of Mechanical Engineers, The Design museum, Tate Modern, Pollen8, Fashion and Textile Museum, Museum of Brands, Packaging and Advertising, Workshops on Digital marketing, Introduction to HTML5, PHP, CSS and other Opensource platforms, Use and psychology of colour, Digital Strategy, App Development.
Πολιτιστικές διαδρομές:
City Tour, The British Museum, Natural History Museum, River Thames Cruise, Greenwich.
Το λογότυπο του σχεδίου

Το λογότυπο του σχεδίου αποτελείται από τετράγωνα pixel, τα οποία ενώνονται και δημιουργούν:
α. τρία τόξα (πάνω, κάτω, δεξιά), τα οποία δηλώνουν τις τρεις χώρες, Ηνωμένο Βασίλειο, Γερμανία και Ισπανία, αντίστοιχα.
β. ένα Ε, το οποίο είναι το αρχικό γράμμα των λέξεων “Επιχειρηματικότητα” και “Entrepreurship” αλλά και της λέξης “Erasmus”.
Όλα μαζί λειτουργούν ως ένα tetris. Όλες οι ροές δηλαδή, έχουν έναν κοινό στόχο, το ορθό κτίσιμο των δεξιοτήτων και ικανοτήτων των μαθητών σε θέματα που αφορούν στην επιχειρηματικότητα στην ψηφιακή εποχή. Τα χρώματα είναι εκείνα που συναντάμε στις σημαίες των χωρών που συμμετέχουν στο σχέδιο (μπλε για το Ηνωμένο Βασίλειο, κόκκινο για τη Γερμανία και κίτρινο για την Ισπανία). Είναι όμως και τα τρία βασικά χρώματα των χρωστικών ουσιών + μαύρο και λευκό, από τα οποία δημιουργούνται όλα τα χρώματα και οι τόνοι τους.