Translate to:

12 μαθητες/τριες και 2 καθηγήτριες του σχολείου της Kαταλωνίας έφτασαν στον Πύργο στις 22/3, ημέρα Τετάρτη όπου τους περίμεναν οι μαθητές/τριες του ΓΕΛ Πελοπίου και οικογένειες που θα τους φιλοξενούσαν. Ακολούθησε ξενάγηση στην Αρχαία Ολυμπία.

Την Παρασκευή 24/3, παρακολούθησαν όλοι μαζί τη σχολική εορτή για την 25η Μαρτίου η οποία ήταν προσαρμοσμένη ώστε να γίνεται κατανοητή και από τους φιλοξενούμενους/νες, ενώ στο τέλος της γιορτής μαθητές/τριες του ΓΕΛ Πελοπίου χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς σε μερικούς από τους οποίους συμμετείχαν και Ισπανοί μαθητές/τριες. Έπειτα ακολούθησε περίπατος στο δάσος της Φολόης, όπου έγινε λόγος για τη χλωρίδα και την πανίδα του δρυόδασους καθώς και για τους μύθους που σχετίζονται με αυτό. Επιστροφή στο σχολείο το απόγευμα στις 17:00  όπου και προβλήθηκε η μεξικάνικη  ταινία  «Η καρδιά του Μεσκίτ» από το διεθνές  φεστιβάλ κινηματογράφου Ολυμπίας για παιδιά και νέους στη βιβλιοθήκη του σχολείου. Το Σάββατο 25/3, πραγματοποιήθηκε εκδρομή στη Ζάκυνθο, όπου έγινε επίσκεψη την παραλία στο Κερί. Στη συνέχεια έγινε μετάβαση στην παραλία Λούρος στο Καλαμάκι όπου υπάρχει σταθμός ενημέρωσης του Εθνικού θαλάσσιου Πάρκου Ζακύνθου (ΕΘΠΖ). Εκεί η επιστήμονας του ΕΘΠΖ κα Μάργαρη μας ενημέρωσε για τις σημαντικότερες παραλίες ωοτοκίας της Caretta-Caretta στο νησί (πιο σημαντική από τις οποίες είναι η παραλία Σεκάνια που έχει αγοραστεί από το WWF ώστε να αποφευχθεί τυχόν ανοικοδόμηση), για το πώς μπορούμε να βοηθήσουμε τα χελωνάκια αν χάσουν το δρόμο τους, πότε γεννάνε οι χελώνες (κάθε δύο χρόνια) κα. Επιστροφή στην Αρχαία Ολυμπία περίπου στις 20:30. Την Κυριακή 26/3 οι φιλοξενούμενοι/νες μαθητές/τριες περάσαν την ημέρα με τις οικογένειες που τους/τις φιλοξενούσαν.

Το απόγευμα οι Έλληνες μαθητές/τριες και οι Ισπανοί φίλοι/ες τους απόλαυσαν όλοι μαζί το ηλιοβασίλεμα από το λόφο του Δρούβα στην Aρχαία Oλυμπία.  Η τελευταία επίσκεψη πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 27/3 στο τμήμα Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, όπου παρουσιάστηκε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα  «θα υπήρχε ζωή χωρίς νερό;» από δύο διδακτορικές φοιτήτριες του τμήματος. Στη έγινε ξενάγησηε στους χώρους του Πανεπιστημίου Πατρών και στο Πάρκο της Ειρήνης. Ακολούθησε περίπατος στον πεζόδρομο της οδού Ρήγα Φεραίου στην πόλη της Πάτρας. Το βράδυ στις 9 συναντηθήκαν όλοι οι συμμετέχοντες/ουσες στο πρόγραμμα για το αποχαιρετιστήριο δείπνο στο ξενοδοχείο Europa της Αρχαίας Ολυμπίας. Απολαύσανε το φαγητό, ανταλλάξανε δώρα και οι Ισπανίδες εκπ/κοί έδωσαν βεβαιώσεις συμμετοχής για το πρόγραμμα Erasmus+ στους συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες του ΓΕΛ Πελοπίου κλείνοντας με αυτό τον τρόπο την πολύ ωραία εβδομάδα.