Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η επιμορφωτική συνάντηση με θέμα:

“Ευρωπαϊκά Προγράμματα στο Σύγχρονο Δημοτικό Σχολείο: Διαδικασίες συμμετοχής και αποτύπωση ωφελειών”

Η επιμορφωτική συνάντηση πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία της ΔΠΕ Αιτωλοακαρνανίας παρουσία του Διευθυντή Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ Δελέγκου Νικόλαου, στο Δημοτικό Σχολείο Λουτρού Αμφιλοχίας υπό την επιστημονική επιμέλεια και τις εισηγήσεις του Συμβούλου Εκπαίδευσης κ Ζαγκότα Βασίλειου και της Προωθήτριας των Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας κας Σαρλή Έλενας με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών όλων των ειδικοτήτων. Στην ενημερωτική συνάντηση συμμετείχαν επίσης η κ Μυλωνά Ασπασία, πρέσβειρα eTwinning Αιτωλοακαρνανίας ενώ παρέμβαση έκανε και ο κ Γιώργος Μπανιάς της ΔΠΕ Αχαΐας σχετικά με τις διοικητικές διαδικασίες έκδοσης εντολών μετακίνησης στο εξωτερικό. Σημαντική ήταν η συμβολή των εκπαιδευτικών Κωνσταντίνας Γαρίδα και Χρήστου Δρίβα που μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους από σχετικές συμμετοχές. Ο κ. Ζαγκότας απηύθυνε  ειλικρινείς και θερμές ευχαριστίες προς το προσωπικό του Δ.Σ. Λουτρού και τον διευθυντή κ. Γιώργο Αλπό για τη φιλοξενία και την ακούραστη διαρκή φροντίδα της ημερίδας.

Η επιμορφωτική συνάντηση απευθυνόταν στο σύνολο των σχολικών μονάδων στα όρια της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας (5η και 6η ομάδα σχολείων ΠΕ Αιτωλοακαρνανίας) και συγκεκριμένα στο 1ο ΔΣ Αμφιλοχίας, 2ο ΔΣ Αμφιλοχίας, 3ο ΔΣ Αμφιλοχίας, ΔΣ Αμοργιανών, ΔΣ Βαρετάδας, ΔΣ Βρουβιανών, ΔΣ Εμπεσού, ΔΣ Θυάμου, ΔΣ Κεχρινιάς, ΔΣ Λουτρού, ΔΣ Μαλεσιάδας, ΔΣ Μενιδίου, ΔΣ Μπούκας, ΔΣ Χαλκιόπουλου, ΔΣ Περδικακίου, ΔΣ Σαρδηνίων, ΔΣ Σπαρτού, ΔΣ Στάνου, ΔΣ Χρυσοπηγής, 1ο ΔΣ Βόνιτσας, ΔΣ Αγ.Νικολάου, ΔΣ Βάρνακα, ΔΣ Δρυμού, ΔΣ Θυρρείου, ΔΣ Κανδήλας, ΔΣ Μοναστηρακίου, ΔΣ Μύτικα, ΔΣ Παλαίρου, ΔΣ Παλιαμπέλων, ΔΣ Πλαγιάς, Ειδικό ΔΣ Βόνιτσας και την παρακολούθησαν πάνω από 120 εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων.