Translate to:

Το 1ο ΕΠΑ.Λ Ναυπάκτου βρίσκεται ανάμεσα στα 100 σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (European Parliament Ambassador School Programme-EPAS), με σκοπό την πραγματοποίηση δράσεων που ενισχύουν το ενδιαφέρον και ενθαρρύνουν την ενεργό εμπλοκή των νέων στο πολιτικό γίγνεσθαι της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η βασική ανταμοιβή του Προγράμματος είναι η απόκτηση γνώσεων και η καλλιέργεια δεξιοτήτων μέσω των διαφόρων δράσεων που οι μαθητές, μαζί με τους καθηγητές τους, υλοποιούν. Μέσω των διαφόρων δράσεων που υλοποιούνται στο πλαίσιο του Προγράμματος, οι μαθητές μαθαίνουν για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους ως Ευρωπαίοι πολίτες, με απώτερο στόχο την ενεργότερη συμμετοχή τους στο δημοκρατικό γίγνεσθαι στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Την ομάδα του προγράμματος θα πλαισιώσουν 6 εκπαιδευτικοί, γενικών και τεχνικών ειδικοτήτων καθώς και 20 μαθητές και των τριών τάξεων του σχολείου μας. Στην Ελλάδα το εν λόγω Πρόγραμμα υλοποιείται με την έγκριση και υποστήριξη της Βουλής των Ελλήνων, του Υπουργείου Παιδείας και των Ελλήνων Ευρωβουλευτών.

Προκειμένου να μοιραστούν τις εμπειρίες, τις παρατηρήσεις, τις νέες πληροφορίες, τις σκέψεις και τις αγωνίες τους προχώρησαν με την καθοδήγηση των καθηγητών-μελών του προγράμματος στην έκδοση του 1ου φύλλου ηλεκτρονικής και έντυπης εφημερίδας του European Parliament Ambassador School – 1 EPA.L Nafpaktou | Náfpaktos | Facebook . Οι μαθητές δούλεψαν με ενθουσιασμό και διάθεση για γνώση και μοιράζονται μέσα από το blog του προγράμματος το τελικό προϊόν της δημιουργικής τους προσπάθειας μέσα από τον
παρακάτω σύνδεσμο! Το πρώτο φύλλο της εφημερίδας μας (epas-epal-nafpaktou.blogspot.com)
Ήδη έχει προγραμματιστεί πολύ ενδιαφέρουσα θεματολογία και για το 2ο φύλλο!!