Πρόσφατες Δημοσιεύσεις Επικαιρότητας

Πρακτικά Ημερίδας 27 Ιουνίου 2016 Επιμελητήριο Αχαΐας

ISBN 978-960-88162-2-0
Παρασκευή, 23 Ιουνίου 2017 13:24

Το διαφημιστικό σποτ του SaferInternet4Kids για την ασφάλεια στο διαδίκτυο με πρωταγωνίστρια τη Νατάσσα Μποφίλιου

Πέμπτη, 22 Ιουνίου 2017 14:44

Πρόσκληση στο Μαθητικό Πολιτιστικό Φεστιβάλ, Σκαγιοπούλειο 25, 26, 27 Ιουνίου, ώρα 19:30

H Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας / Πολιτιστικά Θέματα σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Οργανισμό του Δήμου Πατρέων, στο πλαίσιο του Διεθνούς Φεστιβάλ Πάτρας, διοργανώνουν τριήμερο Μαθητικό Πολιτιστικό Φεστιβάλ, στις 25, 26 και 27 Ιουνίου, ώρα 19.30, στο Σκαγιοπούλειο Ίδρυμα (είσοδος από Σολωμού).
Σκοπός του Μαθητικού Πολιτιστικού Φεστιβάλ είναι η ανάδειξη της δημιουργικότητας των μαθητών που συμμετείχαν κατά τη σχολική χρονιά 2016-2017 σε Πολιτιστικά Προγράμματα, καθώς και η διάχυση των αποτελεσμάτων που προέκυψαν από την υλοποίησή τους στην τοπική κοινωνία, ενισχύοντας την ταυτότητα του ανοιχτού πολιτισμικού και κοινωνικού σχολείου.
25, 26 και 27 Ιουνίου 2017 στο χώρο του Σκαγιοπουλείου Ιδρύματος (είσοδος από Σολωμού) ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ - ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ 19.30
Τρίτη, 20 Ιουνίου 2017 11:35

Ο δρόμος για την Κόστα Ρίκα και την Ολυμπιάδα Ρομποτικής ξεκίνησε από την Πάτρα!

Μετά την ολοκλήρωση του διαγωνισμού ρομποτικής που φιλοξενήθηκε στο ΠΕΑΚ Πατρών, την Κυριακή 18 Ιουνίου, 14 ομάδες από τη Δυτική Ελλάδα προκρίνονται σίγουρα στον τελικό της Αθήνας (1/7/2017) όπου θα διεξαχθεί ο Εθνικός Διαγωνισμός WRO, με την προοπτική ενδεχομένως να προκριθούν και 20. Αυτό θα το γνωρίζουμε μετά και την ολοκλήρωση των υπόλοιπων Περιφερειακών Διαγωνισμών στις 26 Ιουνίου.
Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας κ. Κώστας Γιαννόπουλος δήλωσε: «Στον 5ο διαγωνισμό ρομποτικής για την Περιφέρειά μας είδαμε το ταλέντο των μικρών και μεγαλύτερων παιδιών να αναδεικνύεται μέσα από την ομαδική εργασία τους. Οι δεξιότητες της επικοινωνίας στην OPEN κατηγορία καθώς και της επίλυσης προβλήματος στο διαγωνιστικό κομμάτι, κατά τη διεξαγωγή του, αναδεικνύονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες και τις/τους διαγωνιζόμενους, καλή επιτυχία πλέον στις ομάδες που θα μας εκπροσωπήσουν στον Εθνικό διαγωνισμό, την 1η Ιουλίου 2017, στην Αθήνα».

Ο 5ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δυτικής Ελλάδας πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της ΠΔΕΔΕ και της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας στο πλαίσιο συνδιοργάνωσης με τον W.R.O™ Hellas, στο κλειστό γήπεδο χάντμπολ (Κουκούλι).

40 σχολικές ομάδες της Δυτικής Ελλάδας συμμετείχαν με 120 μαθητές και μαθήτριες στη γιορτή της ρομποτικής με γνώμονα τον υγιή συναγωνισμό και της αξιόλογης προσπάθειας. Το θέμα του φετινού διαγωνισμού για την Ολυμπιάδα Ρομποτικής είναι περιβαλλοντικό: «Sustainabots: ρομπότ για τη βιώσιμη ανάπτυξη» και διεξάγεται στην Κόστα Ρίκα. Μπορείτε να δείτε τα πλήρη αποτελέσματα αναλυτικά στο συνημμένο Δελτίο Τύπου.
Δευτέρα, 19 Ιουνίου 2017 12:36

Επικαιροποίηση Δήλωσης Προτίμησης ΕΕΠ-ΕΒΠ

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας ανακοινώνει ότι, σύμφωνα με την με αριθμ. 65475/Δ3/20-4-2017 (ΦΕΚ1369/τ. Β’/21-4-2017) Πρόσκληση και τους προσωρινούς πίνακες που αναρτήθηκαν στην ιστοσελίδα μας στις 14-06-2017, οι υποψήφιοι αναπληρωτές του ΕΕΠ και ΕΒΠ που περιλαμβάνονται στους πίνακες της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας μπορούν, εφόσον το επιθυμούν, να επικαιροποιήσουν τις προτιμήσεις της αρχικής τους αίτησης (είτε ως προς τους Νομούς είτε ως προς τη σειρά προτίμησης Νομών).
Όσοι υποψήφιοι επιθυμούν να αλλάξουν τις προτιμήσεις τους, όπως αυτές αναγράφονται στους προσωρινούς πίνακες, καλούνται να συμπληρώσουν και να υπογράψουν την συνημμένη Υπεύθυνη Δήλωση και στη συνέχεια να την αποστείλουν στην υπηρεσία μας
από την Τρίτη 20/6/2017 έως και την Παρασκευή 30/6/2017
1. Με Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (σαρωμένη) ή 2. Με Φαξ στο 2610-362410
Σημειώνουμε ότι οι διαθέσιμες επιλογές είναι: Αχαΐα, Αιτωλοακαρνανία, Ηλεία. Οποιαδήποτε άλλη επιλογή δεν θα ληφθεί υπ’ όψιν. Η επικαιροποίηση των προτιμήσεων θα εμφανιστεί με την ανάρτηση των οριστικών πινάκων.
Μετά το πέρας της προθεσμίας δεν θα υπάρχει δυνατότητα αλλαγής των προτιμήσεων.

Δείτε τα επισυναπτόμενα αρχεία.
Πέμπτη, 15 Ιουνίου 2017 12:07

5ος Διαγωνισμός Ρομποτικής Δυτικής Ελλάδας Πάτρα 18/6/17

Ο 5ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δυτικής Ελλάδας διεξάγεται υπό την αιγίδα της ΠΔΕΔΕ και της ΠΔΕ & συνδιοργανώνεται με τον W.R.O™ Hellas, στο κλειστό γήπεδο χάντμπολ (ΠΕΑΚ Πατρών – Κουκούλι), στις 18 Ιουνίου 2017.

40+ ομάδες από σχολεία της Δυτικής Ελλάδας έχουν δηλώσει συμμετοχή! Το θέμα του φετινού διαγωνισμού είναι περιβαλλοντικό: «Sustainabots: ρομπότ για τη βιώσιμη ανάπτυξη» με την Ολυμπιάδα Ρομποτικής να διεξάγεται στην Κόστα Ρίκα.

Σας προσκαλούμε να έρθετε την Κυριακή 18 Ιουνίου 2017, να χειροκροτήσουμε και να συμπαρασταθούμε στις αξιέπαινες προσπάθειες μαθητών και προπονητών - καθηγητών τους για την πρόκριση στον Εθνικό διαγωνισμό (ΟΑΚΑ, 1/7).

Ευχαριστούμε για τη στήριξη ΕΤΕ, ΣΕΒ, ΣΕΒΙΠΑ, ΣΤΓΔΕ, Dur και ΠΕΚΑΠ.

ΠΔΕΔΕ - Ακτή Δυμαίων 25Α, 26222, Πάτρα