Πρόσφατες Δημοσιεύσεις Επικαιρότητας
Δευτέρα, 05 Δεκεμβρίου 2016 13:03

Στοιχεία εκτέλεσης προϋπολογισμού της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (90-10/185) μηνός Νοεμβρίου 2016

Δευτέρα, 05 Δεκεμβρίου 2016 10:48

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για απόσπαση εκπαιδευτικού ως συνεργάτη στο ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Ηλείας

Πέμπτη, 01 Δεκεμβρίου 2016 14:00

Μήνυμα του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Καλούνται οι Διευθυντές/ντριες των Σχολικών Μονάδων, Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, να αναγνώσουν το μήνυμα στους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές. Επειδή η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία είναι Σάββατο, οι Διευθυντές/ντριες μπορούν να διαβάσουν το μήνυμα την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου ή τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου.
Πέμπτη, 01 Δεκεμβρίου 2016 13:50

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Ι.Ε.Π. Κριτήρια Αξιολόγησης για Γλώσσα Λογοτεχνία Γυμνασίου

Σας ενημερώνουμε ότι έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΙΕΠ Κριτήρια Αξιολόγησης για το μάθημα της ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ, σύμφωνα με το νέο ΠΔ (ΦΕΚ 126/Α΄/11-11-2016) "Περί σχολικού και διδακτικού έτους και της αξιολόγησης των μαθητών του Γυμνασίου" πατώντας εδώ .
Πέμπτη, 01 Δεκεμβρίου 2016 09:10

Δελτίο Τύπου για το 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο eTwinning, Πάτρα 25-27/11/2016

Περισσότεροι των 420 συνέδρων, εκπαιδευτικοί από την Ελλάδα, συμμετείχαν στις εργασίες του, ενώ παρουσιάστηκαν 70 εργασίες σε παράλληλες συνεδρίες, 13 workshops με ενεργό συμμετοχή, 6 κεντρικές εισηγήσεις και αντίστοιχες προσκεκλημένες ομιλίες. Aπόσπασμα από το δελτίο ειδήσεων του Ionian Channel με πλάνα της πρώτης μέρας του συνεδρίου μπορείτε να δείτε πατώντας εδώ . Δείτε το πλήρες Δελτίο Τύπου στα συνημμένα αρχεία.
Τρίτη, 29 Νοεμβρίου 2016 17:41

Στελέχωση των ΕΔΕΑΥ και ΚΕΔΔΥ

Η Επιτελική Δομή ΕΣΠΑ Τομέα Παιδείας του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνει ότι ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες ώστε να αυξηθούν οι διατιθέμενες πιστώσεις για τη στελέχωση των Επιτροπών Διαγνωστικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης (ΕΔΕΑΥ) και Κέντρα Διαφοροδιάγνωσης, Διάγνωσης και Υποστήριξης (ΚΕΔΔΥ) με Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό (ΕΕΠ) και εκπαιδευτικούς, ο αριθμός των οποίων ανέρχεται από 300 σε 800, στο πλαίσιο της Πράξης «Ανάπτυξη υποστηρικτών δομών για την ένταξη και συμπερίληψη στην εκπαίδευση των μαθητών με αναπηρία ή και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, σχολικό έτος 2016-17» του ΕΠ «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» (ΕΣΠΑ 2014-2020).

Διάγραμμα ροής διαδικασιών και υποδείγματα αιτήσεων για μετακινήσεις στο εξωτερικό

ΠΔΕΔΕ - Ακτή Δυμαίων 25Α, 26222, Πάτρα