Πρόσφατες Δημοσιεύσεις Επικαιρότητας
Τετάρτη, 27 Απριλίου 2016 11:45

Ανακοίνωση Εξεταστικών Κέντρων του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας Ιουνίου 2016 και κατανομή υποψηφίων

Τρίτη, 26 Απριλίου 2016 23:51

Επιμορφωτικές Εκδηλώσεις 2016 για την Ευρωπαϊκή δράση eTwinning (Αγρίνιο, Πάτρα)

Μετά τις πανευρωπαϊκές διακρίσεις των ελληνικών σχολικών μονάδων στη δράση eTwinning, και γενικότερα της επιτυχημένης πορείας της δράσης, το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το ITYE προγραμματίζουν νέο κύκλο ενημερωτικών ημερίδων στην περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας (Αγρίνιο 14/5/2016, Πάτρα 28/5/2016).
Οι θέσεις για τα workshops είναι περιορισμένες. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονικά συμμετοχή στη διεύθυνση: http://www.etwinning.gr/news/ambassadorsworkshops , επιλέγοντας την περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και το workshop της επιλογής τους.
Τρίτη, 26 Απριλίου 2016 20:38

Ωρολόγιο Πρόγραμμα Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου

Καθορίζουμε Ενιαίο Τύπο Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου σε όλα τα δημοτικά σχολεία της χώρας με λειτουργικότητα από 4/θέσια και άνω και αναμορφώνουμε το διδακτικό ωράριο και ωρολόγιο πρόγραμμά τους το οποίο θα εφαρμοστεί από το σχολικό έτος 2016-2017 ως εξής:...
Δευτέρα, 25 Απριλίου 2016 11:53

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΑΤΡΑΣ «ΑΠΟΛΛΩΝ» ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΤΑΡΤΗ 27/4, ώρα 21.00

Ο ηθοποιός ΣΤΕΛΙΟΣ ΜΑΪΝΑΣ συναντά τον ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ και διαβάζει μερικά από τα αριστουργηματικά του διηγήματα. Σε μια κατανυκτική ατμόσφαιρα ο λόγος του ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ, η υποκριτική του ΣΤΕΛΙΟΥ ΜΑΪΝΑ και οι ήχοι των ψαλτάδων και μουσικών ΚΩΣΤΑ ΚΩΣΤΑΝΤΑΤΟΥ & ΟΥΡΑΝΙΑΣ ΠΑΤΖΙΟΥ μπλέκονται γλυκά με τα πρώτα αρώματα της άνοιξης. Λεπτομέρειες στο συνημμένο.
Δευτέρα, 25 Απριλίου 2016 10:10

Η ομάδα του 7ου ΕΠΑΛ Πατρών αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στο φετινό σχολικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.

Θερμά συγχαρητήρια απέστειλε ο Περιφερειακός Δ/ντής Π. & Δ. Εκπ/σης στο 7ο ΕΠΑΛ Πάτρας για τη δυναμική τους παρουσία και την επιτυχία με την κατάκτηση της πρώτης θέσης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Μαθητών Λυκείου. Διαβάστε σχετικά στη συνημμένη επιστολή.
Παρασκευή, 22 Απριλίου 2016 15:55

4ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Ενημερώνουμε τους ενδιαφερόμενους ότι οι πίστες για το διαγωνιστικό κομμάτι ανά κατηγορία (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο), με την υποστήριξη της ΥΔΑΤΩΡ, έχουν τοποθετηθεί από 22/4/16 στο 11ο Γυμνάσιο Πάτρας (Σκιάθου 23). Επισκέψιμες ημέρες και ώρες κατά τις διακοπές του Πάσχα: από Μ. Δευτέρα έως και Μ. Τετάρτη 4-7 μ.μ. και από Πέμπτη έως και Παρασκευή της Διακαινησίμου 2-9 μ.μ. Υπενθυμίζουμε ότι η ΠΔΕΔΕ έχει θέσει υπό την αιγίδα της τον 4ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δυτικής Ελλάδας, ο οποίος πραγματοποιείται στο κλειστό γήπεδο χάντμπολ (ΠΕΑΚ Πατρών – Κουκούλι), στις 19 Ιουνίου 2016. Λεπτομέρειες στο ψηφιακά υπογεγραμμένο συνημμένο έγγραφο.

ΠΔΕΔΕ - Ακτή Δυμαίων 25Α, 26222, Πάτρα