Πρόσφατες Δημοσιεύσεις Επικαιρότητας
Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου 2017 14:31

Ο αναπληρωτής καλλιτεχνικός διευθυντής του Εθνικού Θεάτρου διδάσκει Commedia dell’ arte σε μαθητές

Ο Θοδωρής Αμπαζής, αναπληρωτής καλλιτεχνικός διευθυντής του Εθνικού Θεάτρου, αποδέχθηκε την πρόσκληση των εκπαιδευτικών του 9ου Γυμνασίου, Ελένης Καδά και Ελπίδας Νούσα να έλθει στην Πάτρα και να διδάξει στους μαθητές της θεατρικής τους ομάδας τις τεχνικές της Commedia dell’ arte. Στο μάθημα θεάτρου εκτός από τους μαθητές του 9ου Γυμνασίου, συμμετείχαν μαθητές και εκπαιδευτικοί του 11ου Γυμνασίου και του Πειραματικού Γυμνασίου Λάγγουρα, καθώς τα τρία αυτά σχολεία συνεργάζονται στο Δίκτυο της Αγωγής Υγείας, «Πάμμουσος Παιδαγωγία».

Η κ. Ίλια Ράγκου παραχώρησε την αίθουσα στο Θέατρο «Επίκεντρο» για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης. Για όλους, μαθητές και καθηγητές, ήταν εκπληκτική εμπειρία το δίωρο αυτό σεμινάριο από έναν θεατράνθρωπο υψηλής καλλιτεχνικής αξίας που με την αξιοθαύμαστη αμεσότητά του μύησε τους μαθητές στη μαγεία της Commedia dell’ arte.

Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου 2017 10:31

Ανακοίνωση συμμετεχόντων εκπαιδευτικών σε ημερίδα για την αξιοποίηση υλικού εκπαιδευτικών φακέλων

Σας ενημερώνουμε ότι η Περιφερειακή Δ/νση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας, δια του Τμήματος Επιστημονικής - Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ/θμιας Εκπ/σης, σε συνεργασία με τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Ηλείας, δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, διοργανώνει επιμορφωτική ημερίδα σχετικά με την αξιοποίηση του υλικού των εκπαιδευτικών φακέλων «Στα ίχνη της Γραφής» και «Το Αρχαίο Θέατρο στον Κύκλο του Χρόνου».
Η εν λόγω ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2017 και ώρες 11:00 - 14:00 στο Μουσικό Σχολείο Αγρινίου και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτωλοακαρνανίας. Οι εκπαιδευτικοί που επελέγησαν να συμμετάσχουν στην εν λόγω ημερίδα κατόπιν αιτήσεώς τους περιλαμβάνονται στο συνημμένο αρχείο για τις λεπτομέρειες.
Τρίτη, 21 Φεβρουαρίου 2017 12:18

Πλήρωση κενούμενων θέσεων Μελών Παιδαγωγικής Ομάδας στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτ. Ελλάδας

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Δ/νσης Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας, εφόσον ενδιαφέρονται, να υποβάλλουν αίτηση συνοδευόμενη από τα αναγκαία δικαιολογητικά όπως αυτά προβλέπονται από τα ανωτέρω σχετικά έγγραφα μέχρι την Παρασκευή 24-02-2017 μέσω των Δ/νσεων Εκπ/σης που υπηρετούν, προκειμένου να γίνει η κάλυψη των ανωτέρω κενών θέσεων.
Διαβάστε τις λεπτομέρειες στο σχετικό έγγραφο με ΑΔΑ ΩΡΨΑ4653ΠΣ-Θ5Π
Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2017 12:32

Πρόσκληση παρακολούθησης ημερίδας eTwinning για εκπαιδευτικούς Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας: Μεσολόγγι(1/3), Αγρίνιο (4/3) και Πάτρα (8/3)

Οι θέσεις για τα workshops είναι περιορισμένες. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονικά συμμετοχή στη διεύθυνση: http://www.etwinning.gr/news/ambassadorsworkshops , επιλέγοντας την περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και το workshop της επιλογής τους. Λεπτομέρειες στη σχετική εγκύκλιο.
Παρασκευή, 17 Φεβρουαρίου 2017 15:13

«Από εδώ και από παντού: εκπαιδευτικές αλλαγές και παιδαγωγικές πρακτικές για ένα ανοιχτό σχολείο»

Το 11ο Πανελλήνιο Συνέδριο της ΟΜΕΡ, με διεθνή συμμετοχή, θα πραγματοποιηθεί στις 3-5 Νοεμβρίου 2017 στην Αθήνα και οργανώνεται σε συνεργασία με το Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΤΕΑΠΗ) της Σχολής Επιστημών της Αγωγής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Εκπαίδευση και Ανθρώπινα Δικαιώματα» του ΤΕΑΠΗ του ΕΚΠΑ και του University College London, Institute of Education, καθώς και με το Ελληνικό Παρατηρητήριο για τη Διαπολιτισμική Παιδεία και Εκπαίδευση (ΕΠΑΔΙΠΕ).
Η λήξη της ημερομηνίας κατάθεσης προτάσεων συμμετοχής στο 11ο Συνέδριο έχει μετατεθεί για 28/2/2017. Δείτε επίσης, τη συνημμένη ανακοίνωση.
Παρασκευή, 17 Φεβρουαρίου 2017 00:15

Ηλεκτρονικά πλέον οι μεταθέσεις εκπαιδευτικών: οι εγκύκλιοι μεταθέσεων για Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια σχολικού έτους 2016-2017

Διάγραμμα ροής διαδικασιών και υποδείγματα αιτήσεων για μετακινήσεις στο εξωτερικό

ΠΔΕΔΕ - Ακτή Δυμαίων 25Α, 26222, Πάτρα