Πρόσφατες Δημοσιεύσεις Επικαιρότητας
Τρίτη, 22 Αυγούστου 2017 11:28

Εγκύκλιος για την εισαγωγή διακριθέντων αθλητών/τριών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018

Για την εισαγωγή διακριθέντων αθλητών/τριών στις Σχολές, τα Τμήματα και τις εισαγωγικές κατευθύνσεις Τμημάτων των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Πανεπιστήμια, Πολυτεχνεία και Α.Σ.Κ.Τ.) και των Τ.Ε.Ι (Τ.Ε.Ι. και Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.), για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018 εφαρμόζονται οι διατάξεις:
Δευτέρα, 21 Αυγούστου 2017 15:57

KYΡΩΣΗ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΤΩΝ ΚΛΑΔΩΝ TOY EIΔΙΚΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΤΗΣ ΠΔΕ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

Μετά τα αριθμ. 15152/01/2017/09-08-2017 & 15612/01/2017/18-08-2017 έγγραφα της Διεύθυνσης Προκηρύξεων του Α.Σ.Ε.Π. που αφορούν σε έλεγχο νομιμότητας και στον κατ’ ένσταση έλεγχο υποψηφίων κατά των προσωρινών πινάκων κατάταξης όλων των κλάδων Ε.Ε.Π. & Ε.Β.Π. της Περιφ/κής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας για το διδακτικό έτος 2017-18, ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας με την αριθμ. πρωτ. Φ.35.2/7900 Απόφαση κυρώνει τους οριστικούς πίνακες κατάταξης των αντίστοιχων κλάδων του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού και του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού που ισχύουν για το διδακτικό έτος 2017-2018.
Για τη διαδικασία πρόσληψης καθώς και για τα λειτουργικά κενά των ΣΜΕΑΕ, ΚΕΔΔΥ, ΕΔΕΑΥ και την εξειδικευμένη υποστήριξη μαθητών που φοιτούν σε σχολικές μονάδες Γενικής Εκπαίδευσης, όπου θα κληθούν να τοποθετηθούν οι υποψήφιοι, θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση.
Υπενθυμίζουμε στις/στους αναπληρώτριες/-ές ΕΒΠ-ΕΕΠ οι οποίοι θα κληθούν για πρόσληψη, ότι κατά την ανάληψη υπηρεσίας πρέπει να προσκομίσουν στην ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας πρωτότυπα πιστοποιητικά υγείας και φυσικής καταλληλότητας στα οποία να βεβαιώνεται η σωματική και ψυχική υγεία και καταλληλότητα ώστε να ανταποκρίνονται στις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών που φοιτούν στις Δομές της Ειδικής Αγωγής από: α) γενικό ιατρό ή παθολόγο ΚΑΙ β) ψυχίατρο. Τα πιστοποιητικά αυτά πρέπει να είναι πρόσφατα, από δημόσιο ή ιδιώτη ιατρό.
Προσοχή: Οι υποψήφιοι/-ες που εργάστηκαν κατά το σχολικό έτος 2016-2017, υποχρεούνται να προσκομίσουν νέα πιστοποιητικά υγείας. Όσες βεβαιώσεις είναι από δημόσιο νοσοκομείο/φορέα πρέπει να φέρουν και στρογγυλή σφραγίδα.
Όλοι οι υποψήφιοι/ες αναπληρωτές/τριες παρακαλούνται να παρακολουθούν καθημερινά την ιστοσελίδα της Π.Δ.Ε. Δυτικής Ελλάδας (http://pdede.sch.gr) για ανακοινώσεις και έκτακτη ενημέρωση, καθώς η ενημέρωση των υποψηφίων θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο μέσω της παραπάνω ιστοσελίδας.
Δείτε τα επισυναπτόμενα αρχεία.
Παρασκευή, 11 Αυγούστου 2017 21:52

Αναθέσεις μαθημάτων όλων των τάξεων του Επαγγελματικού Λυκείου

Σας ενημερώνουμε για τη συνημμένη Υπουργική Απόφαση, με την οποία καθορίζονται οι αναθέσεις μαθημάτων όλων των τάξεων του Επαγγελματικού Λυκείου.
Πέμπτη, 10 Αυγούστου 2017 13:08

Πρόγραμμα των επαναληπτικών πανελλαδικών εξετάσεων του Σεπτεμβρίου

Σας ενημερώνουμε για τη συνημμένη Υπουργική Απόφαση, με την οποία καθορίζεται το πρόγραμμα των επαναληπτικών πανελλαδικών εξετάσεων του Σεπτεμβρίου. Το προσεχές διάστημα θα οριστούν και τα Εξεταστικά Κέντρα.
Τρίτη, 08 Αυγούστου 2017 15:00

Έγκριση συμμετοχής σχολικών θεατρικών ομάδων στο 7ο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος - Αρχαία Μεσσήνη 2018

Σας ενημερώνουμε ότι ο Δήμος Μεσσήνης διοργανώνει από 17 έως 27 Απριλίου 2018 το «7ο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος. Αρχαία Μεσσήνη 2018» στο Εκκλησιαστήριο της Αρχαίας Μεσσήνης.
Δευτέρα, 07 Αυγούστου 2017 14:03

ΠΔΕΔΕ - Ακτή Δυμαίων 25Α, 26222, Πάτρα