Πρόσφατες Δημοσιεύσεις Επικαιρότητας
Τετάρτη, 24 Αυγούστου 2016 15:42

Διαγραμματική ροή και υποδείγματα αιτήσεων για μετακινήσεις στο εξωτερικό

Δείτε σε λιγότερο από 4 λεπτά ποιά είναι τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για έγκριση μετακίνησης εκπαιδευτικών και μαθητών στο εξωτερικό και το εσωτερικό, στο πλαίσιο υλοποίησης εγκεκριμένων Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων και ευρωπαϊκών δραστηριοτήτων.
Δευτέρα, 22 Αυγούστου 2016 12:18

Προσωρινοί πίνακες αναπληρωτών ΕΕΠ - ΕΒΠ Δυτ. Ελλάδας

Οι προσωρινοί πίνακες Θα αναρτηθούν τη Δευτέρα 29 Αυγούστου 2016.
Πέμπτη, 11 Αυγούστου 2016 15:28

Δελτίο Τύπου: Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας με ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση υποδέχεται την ίδρυση των νέων Σχολικών Μονάδων και Τμημάτων Ένταξης τα οποία δημιουργούνται

Μετά από 8 χρόνια απραξίας και αδιαφορίας για τις συσσωρευμένες και αυξανόμενες ανάγκες της ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης, το Υπουργείο Παιδείας αναγνωρίζει την αναγκαιότητα δημιουργίας νέων δομών μαθησιακής υποστήριξης και αποδεικνύει για άλλη μια φορά την έμπρακτη αναβάθμιση της ειδικής εκπαίδευσης και συνολικά της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτικού έργου.
Σε αναμονή και της δημοσίευσης των Κοινών Υπουργικών Αποφάσεων σε ΦΕΚ επισημαίνουμε το εξής: Όπως προκύπτει και από τις λίστες που ακολουθούν δεν είναι μόνο ο αριθμός των νέων τμημάτων και σχολείων που δημιουργούνται. Όση αξία έχει ο αριθμός ως μέγεθος, εξίσου σημαντικό είναι και το πού αυτά δημιουργούνται (ο χώρος). Χαρακτηριστικά παραδείγματα: η ίδρυση του ΕΕΕΕΚ Αιγίου, πάγιο αίτημα της τοπικής κοινωνίας και της εκπαιδευτικής κοινότητας αφού οι μαθητές της ευπαθούς αυτής κατηγορίας ήταν αναγκασμένοι το προηγούμενο διάστημα να μετακινούνται, με μεγάλο κόπο, στο αντίστοιχο ΕΕΕΕΚ Πατρών. Επίσης, η ίδρυση ειδικού Δημοτικού Σχολείου αλλά και τμήματος ένταξης Νηπιαγωγείου στα Καλάβρυτα εκτιμούμε ότι αποτελεί κίνηση μεγάλης αξίας και συμβολισμού για την δυσπρόσιτη αυτή περιοχή. Αντίστοιχα το ίδιο συμβαίνει και με τις υπόλοιπες ιδρύσεις στην Αιτωλοακαρνανία και Ηλεία. Μία προσεκτική ματιά θα πείσει και τους πιο δύσπιστους, οι οποίοι όλο το προηγούμενο διάστημα μεμψιμοιρούσαν για τις δυνατότητες και την αποτελεσματικότητα των προθέσεων που καταθέσαμε. Λεπτομέρειες στο συνημμένο Δελτίο Τύπου...
Παρασκευή, 05 Αυγούστου 2016 18:51

Αποσπάσεις εκπαιδευτικών σε Μουσικά, Καλλιτεχνικά Σχολεία, ΚΕΔΔΥ, ΣΜΕΑΕ και από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ

Επίσης, από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνονται οι κατά προτεραιότητα αποσπάσεις και οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.
Πέμπτη, 04 Αυγούστου 2016 11:27

Αποσπάσεις Εκπαιδευτικών Π/θμιας Εκπ/σης από ΠΥΣΠΕ ΣΕ ΠΥΣΠΕ για το διδακτικό έτος 2016-2017

Τετάρτη, 03 Αυγούστου 2016 15:30

Διαγωνισμός Young digital talent στο πλαίσιο του eSkills for Jobs 2016 Αλλαγή Καταληκτικής Ημερομηνίας

Σε συνέχεια της με αριθμ. πρωτ. 113888/Δ1/12-07-2016 εγκυκλίου του ΥΠ.Π.Ε.Θ. με θέμα: ««Πρόσκληση για συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2016 και στο Διαγωνισμό Young digital talent στο πλαίσιο του eSkills for Jobs 2016» σας ενημερώνουμε ότι η προθεσμία υποβολής συμμετοχής στο διαγωνισμό Young Digital talent (Ανάδειξη ψηφιακών δεξιοτήτων νέων) είναι η 31η Αυγούστου 2016.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στις παρακάτω διευθύνσεις:
Ιστοσελίδα του διαγωνισμού: http://eskills4jobs.ec.europa.eu/young-digital-talent Ιστοσελίδα του eSkills for Jobs 2016: http://eskills4jobs.ec.europa.eu/ Οδηγοί δημιουργίας video games με Scratch: https://www.youtube.com/playlist?list=PLfQZrgC8Xhg8_t3OME9A2dMpFZMCwdtN-

ΠΔΕΔΕ - Ακτή Δυμαίων 25Α, 26222, Πάτρα