Translate to:

To SpicE συνάντησε εκπαιδευτικούς και μαθητές της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας κατά τη διάρκεια της Διημερίδας με τίτλο « «Ευρωπαϊκά Προγράμματα Erasmus+: Καινοτομία – Ευρωπαϊκή Διάσταση στην  Εκπαίδευση» που συνδιοργάνωσαν η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας και το ΙΚΥ – Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών, η οποία έλαβε χώρα στις 24-25 Απριλίου 2023, στην Εστία Επιστημών των Αρσακείων Σχολείων Πατρών σε συνεργασία με τα Αρσάκεια Σχολεία και το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.).

Στη Διημερίδα, συνολικά 30 σχολικές μονάδες και Διευθύνσεις Εκπαίδευσης με 82 εκπαιδευτικούς με ομάδες μαθητών τους από τους τρεις νομούς της Δυτικής Ελλάδας ανέδειξαν το εκπαιδευτικό τους έργο μέσω της συμμετοχής τους σε πρόγραμμα Erasmus+.

Κοινοποιήθηκαν εκπαιδευτικά εργαλεία ερευνητικών προγραμμάτων Erasmus+ του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου και του Πανεπιστημίου Πατρών στους 300 εκπαιδευτικούς που παρακολούθησαν δια ζώσης ενώ υπήρχε ταυτόχρονη διαδικτυακή μετάδοση για εξ αποστάσεως παρακολούθηση, σε τρεις παράλληλες συνεδρίες, 1 αμφιθέατρο και 2 αίθουσες διαλόγου. Στις αίθουσες διαλόγου εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν στοχευμένα βιωματικά εργαστήρια γνωρίζοντας σε βάθος καινοτόμες εκπαιδευτικές προσεγγίσεις που έχουν παραχθεί στο πλαίσιο υλοποίησης σχεδίων Erasmus+ σε σχολικές μονάδες και φορείς της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας.

Το SpicE παρουσιάστηκε διεξοδικά από την κ Έλενα Δαββέτα, ερευνήτρια της ερευνητικής ομάδας της Περ/κης Δ/νσης Εκπ/σης Δυτ. Ελλάδας-ΠΔΕΔΕ, τον κ. Παπαδάκης Σπυρίδων, Επιστημονικά Υπεύθυνος της ερευνητικής ομάδας ΠΔΕΔΕ και την κ. Έλενα Σαρλή, Υπεύθυνη Έργου και ερευνήτρια της ερευνητικής ομάδας της ΠΔΕΔΕ ενώ οι συμμετέχοντες έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το υπό κατασκευή Πλαίσιο Ικανοτήτων Εκπαιδευτικού STEAM στην Ειδική Αγωγή καθώς και τις λεπτομέρειες της Κοινότητας Πρακτικής Εκπαιδευτικών που θα είναι διαθέσιμη σύντομα.

Το ακόλουθο σύντομο βίντεο οπτικοποιεί την εμπειρία της Διημερίδας: