Translate to:

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA229 με τίτλο ” Creating a School Environment for Active Participation” και αριθμό 2020-1-RO01-KA229-080103, 6 μαθητές και μαθήτριες και 3 εκπαιδευτικοί του 1ου ΓΕΛ Πάτρας επισκέφτηκαν το συντονιστικό σχολείο της Ρουμανίας από 3 έως 9 Απριλίου 2022 και συμμετείχαν σε όλες τις δραστηριότητες που οργανώθηκαν με τον τελειότερο τρόπο. Τα παιδιά και εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν το κάστρο Corvin στην Hunedoara, στην πόλη Deva, καθώς επίσης το Μεσαιωνικό φρούριο και το μουσείο Ρωμαϊκού πολιτισμού. Παράλληλα ξεναγήθηκαν στο μουσείο ανθρακωρυχείων, στο λαογραφικό μουσείο και σε έκθεση έργων σύγχρονης τέχνης τοπικών καλλιτεχνών. Ο σκοπός του προγράμματος επιτεύχθη πλήρως και τόσο οι μαθητές όσο και οι συνοδοί καθηγητές αποκόμισαν μοναδικές εμπειρίες συνεργασίας και πολυπολιτισμικότητας.