Translate to:

Το 1ο Εσπερινό Γυμνάσιο εκπονεί το τέταρτο ευρωπαϊκό του πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο BLOOM: Better Learning Outcomes OverMorrow (Καλύτερα Μαθησιακά Αποτελέσματα, η Επόμενη Ημέρα).

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος, δύο μαθήτριες και δύο εκπαιδευτικοί του σχολείου μετακινήθηκαν στα Κανάρια Νησιά (Ισπανία), στο σχολείο ξένων γλωσσών ενηλίκων EOI του Maspalomas, με σκοπό να ενισχύσουν τη γλωσσομάθειά τους και να παρακολουθήσουν την εργασία εκπαιδευτικών που διδάσκουν την Αγγλική γλώσσα ως ξένη γλώσσα. Οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν καθημερινά σε μαθήματα Αγγλικής γλώσσας διαφοροποιημένων επιπέδων, μαζί με ισπανόφωνους ενήλικες μαθητές στο σχολείο, ενώ στον ελεύθερο χρόνο τους είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το περιβάλλον και τον πολιτισμό των Καναρίων Νήσων: τον οικισμό Maspalomas με την παραλία, τον φάρο και τους αμμολόφους, το γραφικό χωριό Aguineguin, την πρωτεύουσα Las Palmas με το ιστορικό κέντρο και το ενυδρείο Poema Del Mar, και τα λιμάνια Afi, Puerto Rico και Mogan στα νότια του νησιού.

Οι μαθήτριες του 1ου Εσπερινού Γυμνασίου Πατρών πέρασαν δημιουργικό χρόνο με τους μαθητές του σχολείου EOI Maspalomas, εξάσκησαν την αγγλική γλώσσα ως γλώσσα επικοινωνίας και μυήθηκαν στη γαστρονομία και μουσική του νησιού.  Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου δικτυώθηκαν με εκπαιδευτικούς του σχολείου EOI με σκοπό την περαιτέρω διερεύνηση προγραμμάτων που μπορούν να υλοποιηθούν προς την κατεύθυνση της στήριξης της εκπαίδευσης ενηλίκων. Η κινητικότητα πραγματοποιήθηκε 16 – 21 / 04 / 2023 και συγχρηματοδοτήθηκε από το πρόγραμμα Erasmus+.

Διευθυντής: Χρήστος Τέγας, συμμετέχων στην κινητικότητα με σκοπό την ενίσχυση της γλωσσομάθειάς του

Υπεύθυνη προγραμμάτων Erasmus+: Μαρία Δαλαμήτρου, συμμετέχουσα ως συνοδός