Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας σε συνεργασία με το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας διοργανώνουν εκδηλώσεις στο πλαίσιο εορτασμού των Erasmus Days στις 14-16 Οκτωβρίου 2021.

Link για να συνδεθείτε: https://minedu-secondary.webex.com/meet/sarlis3

Υπενθυμίζεται ότι οι ημέρες Erasmus αποτελούν μια εξαιρετική ευκαιρία για την προβολή των αποτελεσμάτων των σχεδίων Erasmus+ που υλοποιούνται και στη χώρα μας.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας κάθε χρόνο αυτές τις ημέρες συμμετέχει ενεργά διοργανώνοντας εκδηλώσεις στις οποίες προβάλλονται τα αποτελέσματα των σχεδίων Erasmus+ των σχολικών μονάδων της περιοχής με τελικούς αποδέκτες την ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα. Οι δράσεις που διοργανώνονται πανευρωπαϊκά αναρτώνται κάθε χρόνο στην πλατφόρμα www.erasmusdays.eu. Πρόκειται για μία δράση στην οποία πέρυσι συμμετείχαν 84 χώρες, ενώ υλοποιήθηκαν 5024 εκδηλώσεις σε όλο τον κόσμο και την οποία υποστηρίζουν με την παρουσία τους διαμορφωτές εκπαιδευτικής πολιτικής όλων των εθνών.

Η συμμετοχή και παρακολούθηση της εν λόγω προτεινόμενης δράσης είναι προαιρετική και απευθύνεται στο σύνολο των σχολικών μονάδων.

Σύνδεσμος Δήλωσης Συμμετοχής Παρακολούθησης

Σύνδεσμος Ανάρτησης Υλικού στον Τοίχο για ωφελούμενους Erasmus+

Συγκεκριμένα το τριήμερο 15-17 Οκτωβρίου 2021 θα υλοποιηθεί η δράση “#ErasmusDays-Ο τοίχος μιλάει και…εμείς ακούμε!”. Πρόκειται για έναν ψηφιακό τοίχο στον οποίο θα υπάρχει εκπαιδευτικό υλικό και ηχητικές εμπειρίες εκπαιδευτικών ή/και μαθητών από τη συμμετοχή τους σε πρόγραμμα Erasmus+. O ψηφιακός τοίχος θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της ΠΔΕΔΕ και του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας και θα είναι διαθέσιμος και προσβάσιμος σε όλους καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους. Ειδικά το τριήμερο 15, 16 και 17 Οκτωβρίου 2021 θα μπορεί όποιος επιθυμεί να τον επισκεφθεί και να αναρτήσει το δικό του σχόλιο, σκέψη, ιδέα, αντίδραση.

Ειδικά για την Παρασκευή, 15 Οκτωβρίου 2021 θα υλοποιηθεί μία διαδικτυακή συζήτηση πάνω στα περιεχόμενα του τοίχου στην οποία κεντρικό ρόλο θα έχουν οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου της ΠΔΕΔΕ και η Προωθήτρια Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων ΠΔΕΔΕ. Κατά τη διάρκεια της διαδικτυακής συζήτησης οι εκπαιδευτικοί ή/και μαθητές που θα συμμετέχουν θα έχουν την ευκαιρία να ζήσουν την εμπειρία των συμμετεχόντων στο Erasmus+ και να συνεισφέρουν στη συζήτηση. Στην εκδήλωση μπορούν να συμμετέχουν μεμονωμένοι εκπαιδευτικοί ή/και εκπαιδευτικός με τους μαθητές τους ανεξαρτήτως αν έχουν συμμετάσχει σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα δεδομένου ότι θα υπάρξει μεγάλο μέρος της εκδήλωσης για παρεμβάσεις. Η ζωντανή διαδικτυακή εκδήλωση θα γίνει την Παρασκευή, 15 Οκτωβρίου 2021, πρωινές ώρες και θα έχει μέγιστη διάρκεια 3 ώρες. Το ακριβές πρόγραμμα της ζωντανής διαδικτυακής συζήτησης και ο σύνδεσμος για συμμετοχή σε αυτή θα κοινοποιηθεί τις επόμενες ημέρες.

Για παρακολούθηση οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώνουν συμμετοχή στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Οι σχολικές μονάδες/φορείς και οι εκπαιδευτικοί που έχουν υλοποιήσει ή/και υλοποιούν σχέδιο Erasmus+ και επιθυμούν να λάβουν μέρος και να «γεμίσουν τον τοίχο και να τους ακούσουμε» θα πρέπει να ανεβάσουν το υλικό τους στο Padlet της ΠΔΕΔΕ έως τις 12 Οκτωβρίου 2021.

Κάθε ενδιαφερόμενος έχει τη δυνατότητα να ανεβάσει έως τέσσερις αναρτήσεις με τις παρεχόμενες υπηρεσίες του συγκεκριμένου padlet (εικόνα, ήχος, link από βίντεο, αρχείο word…), καθώς και έως πέντε ηχητικά αρχεία με τις εμπειρίες εκπαιδευτικών ή/και μαθητών. Σημειώνεται ότι σε κάθε ανάρτηση θα πρέπει να αναφέρεται ευδιάκριτα το σχολείο, και ο τίτλος του σχεδίου, ενώ συστήνεται να υπάρχει με κάποιο τρόπο το σύνολο των μελών της παιδαγωγικής ομάδας.

Οι τρόποι που ωφελείται ένα σχολείο από τη συμμετοχή του στη δράση αυτή, μπορεί να είναι πολλαπλοί. Ενδεικτικά παραδείγματα θα μπορούσαν να είναι η υλικοτεχνική υποδομή που απέκτησε το σχολείο, το εκπαιδευτικό υλικό που δημιουργήθηκε κατά τη διάρκεια του έργου και ωφέλησε τους μαθητές στην πράξη, η έμπνευση για εφαρμογή μίας καλής διδακτικής πρακτικής ή δραστηριότητας και ο αντίκτυπος που είχε αυτή σε μαθητές και εκπαιδευτικούς καθώς και συναισθήματα, σκέψεις, στάσεις, τροποποίηση στη συμπεριφορά μαθητών, ωφέλειες στη λειτουργία του σχολείου ή στο σύλλογο διδασκόντων κ.α. Σημειώνεται ότι στην περίπτωση που δημοσιοποιηθούν βίντεο με ονόματα ή πρόσωπα μαθητών, θα πρέπει ο Διευθυντής του σχολείου να έχει συγκεντρώσει υπεύθυνες δηλώσεις στις οποίες θα επιτρέπεται η συμμετοχή και η δημόσια προβολή στην εν λόγω δράση ή στις δράσεις διάχυσης του συγκεκριμένου έργου Erasmus+.

Ακολουθεί το link που οδηγεί στον online τοίχο για να προχωρήσετε στις αναρτήσεις σας:

Σημειώνεται ότι το Padlet θα παραμείνει διαθέσιμο για σχόλια και αντιδράσεις και τις τρεις μέρες εορτασμού των ErasmusDays 2021, ενώ θα παραμείνει αναρτημένο όλο το τρέχον τη σχολικό έτος.

(Αναρτήσεις ιστοσελίδας Eυρωπαικών Προγραμμάτων Σαρλή Έλενα-Δαββέτα Ελένη)

Συνημμένα Αρχεία: