Translate to:

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου ΕΠΑ.Λ. Λεχαινών «Ηρακλής Μοσχονάς» και ο Διευθυντής Βατσής Παναγιώτης είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την απόκτηση της «Διαπίστευσης ERASMUS+”, που έλαβε η σχολική μονάδα από το ‘Ιδρυμα  Κρατικών Υποτροφιών στον τομέα της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης για το χρονικό διάστημα 2024-2027. Η συγκεκριμένη τιμητική διάκριση εξασφαλίζει για τα επόμενα τέσσερα (4) χρόνια την χρηματοδότηση ενός σημαντικού αριθμού από κινητικότητες κατάρτισης μαθητών και επιμόρφωσης εκπαιδευτικών στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+  σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η διάκριση αυτή είναι αποτέλεσμα συμμετοχής της σχολικής μονάδας σε προγράμματα κινητικότητας  ERASMUS+ τα τελευταία 10 χρόνια και της επιτυχημένης υλοποίησης τους από τους σχεδιαστές της σχολικής μονάδας, τους μαθητές και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς.

Ιδιαίτερη μνεία για την συνεισφορά τους στην διάκριση αυτή οφείλεται στην Ομάδα Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων του σχολείου, η οποία αποτελείται από τον Διευθυντή κ. Βατσή Παναγιώτη και τους εκπαιδευτικούς κ. Δελημπέη Γεώργιο ΠΕ86 και κα. Τσούλου Γεωργία ΠΕ06,  οι οποίοι συνεργάζονται σε όλα τα στάδια της κινητικότητας από την συγγραφή και υποβολή των αιτήσεων έως τον σχεδιασμό και την υλοποίηση τους.

Μέσα από την υλοποίηση των προγραμμάτων κινητικότητας η σχολική μονάδα επιδιώκει να καλύψει τις εκπαιδευτικές ανάγκες των συμμετεχόντων και, παράλληλα, να τους ωθήσει στην ανάπτυξη ενός σύγχρονου επαγγελματικού προφίλ και συμβατού με την αγορά εργασίας της εποχής μας. Επιπλέον, βασική επιδίωξη των προγραμμάτων είναι η απόκτηση της απαραίτητης ευρωπαϊκής εξωστρέφειας από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου και η εξειδίκευσή τους στη χρήση σύγχρονων διδακτικών εργαλείων στην καθημερινή πρακτική, ώστε να επιτευχθεί η ποιοτική αναβάθμιση του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου

Με την υπογραφή της σύμβασης με το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών η σχολική μας μονάδα λαμβάνει ένα σημαντικό διαβατήριο ανάπτυξης που μπορεί να μεταβάλει ουσιαστικά την οργάνωση της, την εξέλιξη της  και την εξωστρέφεια της σε τοπικό, περιφερειακό και διεθνές περιβάλλον δημιουργώντας ένα σύγχρονο ευρωπαϊκό σχολείο.

Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΤΟΥ 1ου ΕΠΑ.Λ. ΛΕΧΑΙΝΩΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΟΡΑΜΑ ΚΑΙ ΜΕΛΛΟΝ