Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας ανακοινώνει ότι ενόψει του ανοίγματος των σχολείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης τη Δευτέρα 11/01/2021 και στο πλαίσιο της προσπάθειας για τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού, η 6η Υγειονομική Περιφέρεια θα πραγματοποιήσει δωρεάν δειγματοληπτικούς ελέγχους ταχείας ανίχνευσης (rapid test) σε εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Αχαΐας την Παρασκευή  08/1/2021 και το Σάββατο 09/1/2021.

Συγκεκριμένα την Παρασκευή 08/1/2021 κλιμάκιο της 6ης ΥΠΕ θα βρίσκεται από τις 09.00 το πρωί έως τις 03.00 το μεσημέρι στην κάτωθι σχολική μονάδα του Δήμου Πατρέων:

53ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας- Ευβοίας & Αλ.Παπαναστασίου- Πάτρα

Αντίστοιχα το  Σάββατο 09/1/2021 κλιμάκιο της 6ης ΥΠΕ θα βρίσκεται  από τις 09.00 το πρωί έως τις 03.00 το μεσημέρι στις κάτωθι σχολικές μονάδες των Δήμων Πατρέων, Αιγιαλείας και Δυτικής Αχαΐας :

48ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας- Αχέροντος 3-Αγυιά-Πάτρα

1ο Δημοτικό Σχολείο Κάτω Αχαΐας-Τέρμα Ασημακοπούλου-Κάτω Αχαΐα

10ο Δημοτικό Σχολείου Αιγίου-Πάροδος Σελινούντος-Αίγιο

Για τη μετακίνηση των εκπαιδευτικών θα πρέπει να έχει σταλεί μήνυμα με τον αριθμό 1 στο 13033.

Για τη διενέργεια των tests θα τηρηθούν όλες οι οδηγίες που προβλέπονται από τα υγειονομικά πρωτόκολλα (μάσκες, αποστάσεις ασφαλείας κλπ).

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί να έχουν μαζί τους τον αριθμό ΑΜΚΑ τους.