Σας ενημερώνουμε ότι το ΙΚΥ και η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας συνδιοργανώνουν Εκδήλωση Ενημέρωσης και Εργαστήρια Erasmus+ σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοακαρνανίας και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοακαρνανίας ενόψει της Πρόσκλησης Υποβολής Προτάσεων Erasmus+ 2024. H Εκδήλωση Ενημέρωσης και τα Εργαστήρια Erasmus+ θα πραγματοποιηθούν την 1η Φεβρουαρίου 2024, στο Παπαστράτειο Μέγαρο Αγρινίου ως ακολούθως:

• 9:30-13:30 Κεντρικές παρουσιάσεις για τις προτεραιότητες και τις ευκαιρίες που προσφέρονται στη Βασική Δράση 1 και 2 του Erasmus+
  • 14:30-17:00 Εργαστήρια Erasmus+
  • Καλούνται οι ενδιαφερόμενες σχολικές μονάδες όπως συμπληρώσουν την εκδήλωση ενδιαφέροντος στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Επισημαίνεται ότι μπορούν να δηλώσουν ενδιαφέρον το μέγιστο 3 εκπαιδευτικοί ανά σχολική μονάδα. Επίσης λόγω του περιορισμένου αριθμού διαθέσιμων θέσεων θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας ενώ στα εργαστήρια θα συμμετέχουν κατόπιν επιλογής και σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους σχολικές μονάδες οι οποίες δεν έχουν συμμετάσχει στο Erasmus+ πρόγραμμα στο παρελθόν (νεοεισερχόμενοι φορείς) και διαθέτουν μαθητικό πληθυσμό με λιγότερες ευκαιρίες. Θα πραγματοποιηθούν 2 εργαστήρια Erasmus+ των 30 συμμετεχόντων έκαστο για τα σχέδια ΚΑ1 και ΚΑ2 αντίστοιχα.

Καταληκτική ημερομηνία για τη δήλωση ενδιαφέροντος στην ηλεκτρονική φόρμα είναι η 10η Ιανουαρίου 2023.

Οι συμμετέχοντες θα λάβουν εκ νέου ενημέρωση έως τις 19 Ιανουαρίου για την επιλογή τους καθώς και για το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης στο email του σχολείου τους.

Δείτε αναλυτικά την Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος:

1_2_2024 ικυ πδεδε ενημερωτική εκδήλωση erasmus_pdf

Συνημμένα Αρχεία: