Translate to:

Στην Klaipeda της Λιθουανίας ταξίδεψαν το Μ.Σάββατο 7 μαθητές/τριες του ΕΠΑΛ Ναυπάκτου, συνοδευόμενοι από 2 εκπαιδευτικούς, για να λάβουν μέρος στις εκπαιδευτικές δραστηριότητες στα πλαίσια της 5ης κινητικότητας του Erasmus+ έργου “All disease begins in the gut” (κωδικός έργου 2019-1-PL-KA229-.064917-5). Ο τίτλος της συνάντησης ήταν “Τα προβιοτικα στην καθημερινότητα”.

Για 5 συνεχόμενες ημέρες και με την άψογη διοργάνωση του σχολείου υποδοχής, KlaipedosTurizmo Mocycla, οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί συνεργάστηκαν σε διεθνείς ομάδες και:

• έλαβαν μέρος σε  εργαστήρια παρασκευής τροφίμων και ποτών πλούσιων σε προβιοτικά,
  • κλήθηκαν να σκεφτούν κριτικά και να καταλήξουν σε συμπεράσματα και ιδέες όσον αφορά τα προβιοτικά και την χρήση τους στην καθημερινή ζωή μας,
  • δημιούργησαν ένα ηλεκτρονικό βιβλίο συνταγών με τρόφιμα πλούσια σε προβιοτικά.

Παράλληλα είχαν την ευκαιρία:

• να περιηγηθούν και να γνωρίσουν τη χερσόνησο που  χωρίζει τη λιμνοθάλασσα Curonian από τη Βαλτική Θάλασσα, σημείο που έχει ανακηρυχτεί Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCΟ, να ξεναγηθούν στο Μουσείο Θάλασσας, το Δελφινάριο,το βιότοπο, τους αμμόλοφους και να θαυμάσουν τις ομορφιές της πόλης Nida
  • να επισκεφθούν τις πόλεις της Λιθουανίας Trakai και Vilnius

Παρά το σύντομο χρονικό διάστημα, οι μαθητές/τριες κατάφεραν να αναπτύξουν ισχυρούς  δεσμούς που δυσκόλεψαν τον αποχαιρετισμό και θύμισαν παλιές καλές εποχές προ πανδημίας. Το ραντεβού ανανεώθηκε για τα τέλη Ιουνίου στην πόλη Poznan της Πολωνίας,όπου θα λάβει χώρα η τελευταία συνάντηση του έργου.