Translate to:

Κατά το τρέχον σχολικό έτος 2021-2022, ανάμεσα στα άλλα, διοργανώσαμε δύο στρογγυλά τραπέζια που αποσκοπούσαν στην παρουσίαση των αποτελεσμάτων της πιλοτικής εφαρμογής του παιδαγωγικού πακέτου GEM IN, στη δημιουργία ευκαιριών για τη διάδοση, την αξιοποίηση, τη συμμετοχή και άλλων ενδιαφερόμενων μερών, καθώς και στην κατάθεση προτάσεων εκπαιδευτικής πολιτικής.

Το 1ο στρογγυλό τραπέζι, υλοποιήθηκε την Πέμπτη 17 Μαρτίου 2022 και ώρα 5.00-7.00 μ.μ. με θέμα: «Παιδαγωγική αξιοποίηση της εργαλειοθήκης του GemIn στη διαπολιτισμική εκπαίδευση». Πραγματοποιήθηκε γόνιμος διάλογος και συγκεντρώθηκαν αξιόλογες προτάσεις για τη χάραξη της εκπαιδευτικής πολιτικής.

Το 2ο στρογγυλό τραπέζι, υλοποιήθηκε την Πέμπτη 7 Απριλίου 2022 και ώρα 5.00-8.00 μ.μ. με θέμα: «Η συμβολή των ομοτίμων στην αξιοποίηση του παιδαγωγικού πακέτου του GemIn – Διαμόρφωση προτάσεων εκπαιδευτικής πολιτικής για τη διαπολιτισμική εκπαίδευση». Σε αυτό ολοκληρώθηκε η συζήτηση που είχε ανοίξει με το 1ο τραπέζι, κατατέθηκαν προτάσεις για την αξιοποίηση της μάθησης μέσω παιχνιδιού στη διαπολιτισμική εκπαίδευση και δημιουργήθηκε μία εθνική συμμαχία/κοινότητα πρακτικής (GEM IN Alliance) για την προώθηση των ευρωπαϊκών θεμελιωδών αξιών εξασφαλίζοντας μακροπρόθεσμη βιωσιμότητα του έργου.

Τα στρογγυλά τραπέζια απευθύνονται σε φορείς/άτομα που επηρεάζουν τη χάραξη εκπαιδευτικής πολιτικής και σε διευθυντές/ντριες ενδιαφερομένων σχολείων και υλοποιούνται διαδικτυακά, με την υποστήριξη της επιστημονικής ομάδας του έργου. Οι συμμετέχοντες επιλέχθηκαν βάσει κριτηρίων (γεωπολιτικά χαρακτηριστικά της περιοχής που ανήκει η σχολική μονάδα, χαρακτηριστικά του συλλόγου διδασκόντων, χαρακτηριστικά των μαθητών των σχολικών μονάδων κ.ά.) μέσα από την διαδικασία χαρτογράφησης ενδιαφερομένων και των Εθνικών Συμμαχιών GEM IN (GEM IN Alliances) του έργου. Ευχαριστούμε θερμά τους συμμετέχοντες για τη συμμετοχή τους και τις ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις τους. Ακολουθεί η σύνθεση των στρογγυλών τραπεζιών:

Οι συντονιστές:

Ιωάννης Δημάκος, Μέλος της επιτροπής «Gem In-National Stakeholder Advisory
Committee-Greece», Επ. Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών, Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας

Αγγελική Γαριού, Επιστημονικά υπεύθυνη του έργου GEMIN, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Φυσικών Επιστημών ΠΕΚΕΣ ΔΕ

Έλενα Σαρλή, Project manager του έργου GEMIN της ΠΔΕΔΕ, Προωθήτρια ευρωπαϊκών προγραμμάτων ΠΔΕΔΕ 2014-2027

Σύντομες παρεμβάσεις:

Νόρα Γιαννακάκη, Μέλος της επιτροπής «Gem In-National Stakeholder Advisory
Committee-Greece», Υπεύθυνη Έργου GemIn για τη Symplexis

Αδαμαντία Γκουρνέλου, Μέλoς της επιστημονικής ομάδας της ΠΔΕΔΕ του έργου
Gem In , Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ05 ΠΕΚΕΣ ΔΕ

Αικατερίνη Νικολακοπούλου, Μέλoς της επιστημονικής ομάδας της ΠΔΕΔΕ του έργου