Translate to:

Την Παρασκευή, 15-10-2021, η ΠΔΕΔΕ γιόρτασε με έναν πρωτότυπο τρόπο τις φετινές ErasmusDays. Σε συνεργασία με το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας διοργανώθηκε ένα WorldCafe όπου παρουσιάστηκαν οι ενδιαφέρουσες ευρωπαϊκές δράσεις των σχολείων μας μέσα από ένα κοινό padlet με τίτλο «Ο Τοίχος μιλάει και εμείς ακούμε». Σε αυτή την ενδιαφέρουσα εκδήλωση παρουσιάστηκε και το ευρωπαϊκό Πρόγραμμα GEMiN όπου έχει στόχο την υποστήριξη της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης στο σχολείο σε τυπικά και σε μη τυπικά περιβάλλοντα για νέους ως μέσο για την προώθηση της κοινωνικής ένταξης, του διαπολιτισμικού διαλόγου και της ενεργού συμμετοχής του πολίτη στην προώθηση των ευρωπαϊκών αξιών.

Στο συγκεκριμένο WorldCafe η κα Γαριού Αγγελική (Επιστημονικά Υπεύθυνη) και η κ Σαρλή Έλενα (Υπεύθυνη Έργου), παρουσίασαν το επιτραπέζιο παιχνίδι ερωτήσεων που δημιουργήθηκε στα πλαίσια του έργου και φέρνει σε επικοινωνία τους διαφορετικούς πολιτισμούς της Ευρώπης. Επιπλέον θεσπίστηκαν οι Common European Values Days του GEMiN οι οποίες θα εορτάζονται μία μέρα πριν ή μετά τις Erasmus Days όπως ακριβώς παρουσιάστηκαν με αφορμή τις ημέρες εορτασμού Erasmus+!

Το Padlet μας θα το βρείτε εδώ: https://padlet.com/pdedeerasmusdays2021/trrfs3a3krcb8ok

Το ενδεικτικό Πρόγραμμα της εκδήλωσης: Ενδεικτικό-Πρόγραμμα-ErasmusDays2021