Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ – Μ.Ν.Α.Ε.

Τη 2η Έκθεση μαθητικών έργων Επαγγελματικών Λυκείων με τίτλο «Το ΕΠΑΛ δημιουργεί-2019» διοργανώνει το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, στις 16, 17 και 18 Μαΐου, στο Λιμάνι της Θεσσαλονίκης (Προβλήτα Α, Αποθήκη Γ & Δ, ΟΛΘ).

Η έκθεση και οι παράλληλες εκδηλώσεις αφορούν, εκτός των άλλων, και στην αναμόρφωση της δομής του ΕΠΑΛ, τη θεσμοθέτηση του «Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας» και την εφαρμογή του προγράμματος «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ»

Η έκθεση απευθύνεται σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς, οργανισμούς και φορείς του Δημόσιου και Ιδιωτικού Τομέα, καθώς και σε κοινωνικούς εταίρους που εμπλέκονται στο πρόγραμμα της Μαθητείας.

Μπορείτε να ενημερωθείτε αναλυτικά για την έκθεση και το πρόγραμμα των εκδηλώσεων στο δελτίο τύπο του ΥΠ.Π.Ε.Θ.: https://www.minedu.gov.gr/rss/41096-13-05-19-2i-ekthesi-mathitikon-ergon-epa-l-thessaloniki-2

Δίπλας Κωνσταντίνος

τηλ: 2610362429 [Μαθητεία ΕΠΑ.Λ. – Συντ.Μ.Ν.Α.Ε.]