ErasmusPlus, Erasmus+

Translate to:

Το 2ο ΕΠΑΛ Πύργου υλοποίησε με επιτυχία για το σχολικό έτος 2021-2022 το  εγκεκριμένο πρόγραμμα ERASMUS KA122, με τίτλο «Εκπαίδευση και κατάρτιση των μαθητών του 2ου ΕΠΑΛ Πύργου», με κωδικό αναφοράς  2021-1-EL01-KA122VET-000017389. To σχέδιο κινητικότητας των μαθητών πραγματοποιήθηκε με σκοπό την πρακτική τους άσκηση σε φορείς που δραστηριοποιούνται στο αντικείμενο των σπουδών τους. Συγκεκριμένα:

• Έντεκα μαθητές του Τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας μετακινήθηκαν στην Βουδαπέστη, το χρονικό διάστημα από 31/03/2022 έως 15/04/2022 και σε συνεργασία με τον φορέα υποδοχής Arbor talent Klt, πραγματοποίησαν την επαγγελματική τους κατάρτιση σε μονάδες φροντίδας-υγείας και σε βρεφονηπιακούς σταθμούς.
  • Δώδεκα μαθητές του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας μετακινήθηκαν στη Βιέννη την χρονική περίοδο από 01/04/2022 έως 16/04/2022 και  τοποθετήθηκαν από τον φορέα υποδοχής Αmadeus Association, σε ξενοδοχειακή μονάδα.

Κάθε μαθητική ροή συνοδεύτηκε από 4 καθηγητές.

Οι δαπάνες μετακίνησης, διαμονής, σίτισης και ασφαλιστικής κάλυψης   χρηματοδοτήθηκαν εξ’ ολοκλήρου από το πρόγραμμα ενώ με την ολοκλήρωση του οι μαθητές παρέλαβαν το πιστοποιητικό παρακολούθησης  (Certificate of Attendance) καθώς και  το πιστοποιητικό κινητικότητας Europass (Europass Mobility).

Η επιτυχημένη ολοκλήρωση του σχεδίου κινητικότητας 23 μαθητών με πρόσθετες δυσκολίες και περιορισμούς φέτος λόγω της πανδημίας,  θέτει τις βάσεις για την συνέχιση αντίστοιχων δράσεων στο μέλλον. Ήδη για το επόμενο σχολικό έτος  έχουν προγραμματιστεί δύο μαθητικές ροές για το Μιλάνο και την Βαρκελώνη.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε το ψηφιακό λεύκωμα του προγράμματος: Erasmus 2021-2022, 2o ΕΠΑΛ Πύργου