Translate to:

Η ομάδα του 1ου ΕΠΑΛ Λεχαινών αποτελούμενη από δέκα μαθητές: Βαρβαρέσος Νικόλαος, Βασιλόπουλος Διονύσιος, Γεωργιλάς Αθανάσιος, Γιαννακόπουλος Νικόλαος-Ιωάννης, Δημητρακόπουλος Γεώργιος, Κουτσογιαννόπουλος Νικόλαος, Παλαιολόγος Δημήτριος, Ραμαντάς Διονύσιος, Σεφερλής Νικόλαος, Φλεβοτόμος Κωνσταντίνος και τρεις συνοδούς εκπαιδευτικούς Γιαννακόπουλος Κωνσταντίνος (ΠΕ82), Καραμπέτσου Αγγελική (ΠΕ87.03) και Δελημπέης Γιώργος (ΠΕ86) μετακινήθηκαν στην πόλη Dinkelsbühl της Γερμανίας και συγκεκριμένα στο Staatliche Wirtschaftsschule Dinkelsbühl από τις 2 έως 9 Απριλίου 2022. Η μετακίνηση έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ229 – Σχολικής εκπαίδευσης με τίτλο “CONsciousNEss ConnecTing INterational Groups WITH Nutrition and ArchitecTURE” ή εν συντομία “Connecting with NATURE” με κωδικό 2020-1-DE03-KA229-077063. Συμμετείχαν επίσης τα σχολεία IES Bajo Cinca από τη Fraga της Ισπανίας και το Tommerup Fri-og Efterskole από το Kalundborg της Δανίας.

Κύριος σκοπός της κινητικότητας ήταν η αειφορία και η βιώσιμη ανάπτυξη με επιμέρους στόχους την βιώσιμη διατροφή, την βιώσιμη γεωργία και την βιώσιμη αρχιτεκτονική.

Το εβδομαδιαίο πρόγραμμα εμπλουτίστηκε με εκπαιδευτικές δραστηριότητες, βιωματικά εργαστήρια, ξενάγηση στα παραδοσιακά ημι-ξύλινα κτίρια του Dinkelsbühl, τα οποία αποτελούν μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO, συμμετοχή σε ένα παραδοσιακό τυροκομείο στο Röckingen, ένα σεμινάριο διαπολιτισμικότητας, όπως και μονοήμερες εκδρομές στο μουσείο του μέλλοντος της Νυρεμβέργης και στην παραδοσιακή πόλη Rothenburg ob der Tauber.

Επίσης, λόγω του ότι η μόνη κινητικότητα του προγράμματος λόγω της πανδημίας, όλες οι χώρες-εταίροι διοργανώσανε από ένα απόγευμα, ώστε να παρουσιάσουν την θεματική που είχαν αναλάβει. Το ελληνικό σχολείο είχε την μεσογειακή διατροφή, το ελαιόλαδο και το κερί της μέλισσας, το ισπανικό σχολείο ασχολήθηκε με παραδοσιακά παιχνίδια, ένα κυνήγι κρυμμένου θησαυρού και παραδοσιακές συνταγές, ενώ το δανέζικο σχολείο είχε την βιώσιμη αρχιτεκτονική.

Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στους Έλληνες μαθητές που συνεργάστηκαν άψογα με όλους τους συμμετέχοντες, συμμετείχαν ενεργά σε όλες τις δραστηριότητες, επέδειξαν ήθος, σεβασμό και αξιοπρέπεια συμβάλλοντας σε έναν εμπλουτισμό και αναβάθμιση της εμπειρίας για όλη την ομάδα του Erasmus+.

Οι επισκέπτες μαθητές και εκπαιδευτικοί από της χώρες-εταίρους διέμειναν σε ξενώνα (Youth Hostel) στο ιστορικό κέντρο της πόλης.

Το Twinspace του προγράμματος είναι:

https://twinspace.etwinning.net/123708/home και

η ιστοσελίδα του σχολείου: