Translate to:

Στις 25 Μαΐου 2022 μαθητές του Πειραματικού Δημοτικού Πανεπιστημίου Πατρών οι οποίοι συμμετείχαν στην πιλοτική εφαρμογή του εκπαιδευτικού προγράμματος CHOICE το οποίο παράγεται στο πλαίσιο υλοποίησης του ευρωπαϊκού έργου Erasmus+ CHOICE στο οποίο συμμετέχει η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, βρέθηκαν στο Τμήμα Ιατρικής του Πανεπιστημίου Πατρών υπό την καθοδήγηση της κ Λυγερού Ζωής, Μοριακής Βιολόγου και της κ Μπαλωμένου Αθανασίας, διδάσκουσας του Πανεπιστημίου. Οι μαθητές συνοδεύονταν από τις εκπαιδευτικούς κ Πούλου και κ Ρήγα οι οποίες υποστήριξαν τους μαθητές καθόλη τη διάρκεια συμμετοχής τους στο έργο καθώς και στην εν λόγω επίσκεψη πεδίου.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν για τον κυτταρικό κύκλο, την πανδημία, τον καρκίνο, τις συνθήκες εργασίες σε ένα επιστημονικό εργαστήριο, την ανάγκη γνώσεων στατιστικής για την ανάλυση και μετάφραση των επιστημονικών δεδομένων, το κόστος του εξοπλισμού σε ένα επιστημονικό εργαστήριο Βιολογίας. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από το γεγονός του ότι πολλά από τα μικροσκόπια που χρησιμοποιούνται σε τέτοιο επίπεδο έρευνας για την ανάλυση των νεκρών κυττάρων στο εργαστήριο κοστίζουν το λιγότερο 800.000 ευρώ!!

Ιδιαίτερα ενθουσιώδης ήταν και η συζήτηση που είχαν την ευκαιρία να έχουν με μία από τις πολύ σημαντικές ερευνήτριες της χώρας στο συγκεκριμένο αντικείμενο, την οποία και βομβάρδισαν με ερωτήσεις για τις ευκαιρίες σταδιοδρομίας μέσα από τον εν λόγω χώρο.  Ήταν κατά κοινή ομολογία μία καθηλωτική εμπειρία για τους μαθητές οι οποίοι έφυγαν βαθιά ικανοποιημένοι από το Πανεπιστήμιο Πατρών.