Translate to:

Οι #ErasmusDays 2022 πραγματοποιούνται στις 13, 14 και 15 Οκτωβρίου σε όλη την Ευρώπη και τον κόσμο! Η διοργάνωση ξεκίνησε για πρώτη φορά το 2017 και οι δράσεις που διοργανώνονται πανευρωπαϊκά αναρτώνται κάθε χρόνο στην πλατφόρμα www.erasmusdays.eu. Το 2021 διοργανώθηκαν περισσότερες από 5.600 εκδηλώσεις σε πάνω από 65 χώρες. Σε αυτόν τον διεθνή εορτασμό προβάλλονται οι ευρωπαϊκές αξίες, τα οφέλη της κινητικότητας και τα αποτελέσματα των έργων Erasmus+ έτσι ώστε να ενισχυθεί η προβολή για τους πολίτες, τους ενδιαφερόμενους φορείς, τα μέσα ενημέρωσης και τους φορείς χάραξης πολιτικής. Το 2022, οι ErasmusDays διοργανώνονται σύμφωνα με την επέτειο των 35 χρόνων και το Ευρωπαϊκό Έτος Νεολαίας, με το σύνθημα “Μοιραζόμαστε τις ευρωπαϊκές μας αξίες με τη νεολαία του σήμερα και του αύριο: για 35 χρόνια τώρα και για πολλά ακόμη που θα έρθουν”. Υπενθυμίζεται ότι οι ημέρες Erasmus αποτελούν μια εξαιρετική ευκαιρία για την προβολή των αποτελεσμάτων των σχεδίων Erasmus+ που υλοποιούνται και στη χώρα μας.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας σε συνεργασία με το Europe Direct Πάτρας και το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας και με την υποστήριξη του Αρχαιολογικού Μουσείου Πάτρας διοργανώνει και φέτος εκδήλωση στο πλαίσιο εορτασμού των #ErasmusDays στις 14 Οκτωβρίου 2022, ημέρα Παρασκευή, στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών.

Δυνατότητα Διαδικτυακής Παρακολούθησης στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Καλούνται οι Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων να διευκολύνουν τους/τις εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να συμμετέχουν στην εν λόγω εκδήλωση (ανώτατος αριθμός συμμετοχών ανά σχολείο 02 άτομα).

Όσοι/ες παραβρεθούν θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις ευκαιρίες συμμετοχής στο Erasmus+, να παρακολουθήσουν τα αποτελέσματα και τα οφέλη συναδέλφων και μαθητών/τριών για προγράμματα που υλοποιήθηκαν το προηγούμενο σχολικό έτος, να επιμορφωθούν σε σύντομες πρακτικές που θα παρουσιαστούν, να εμπλακούν και να συμμετέχουν σε εκπαιδευτικές διαδραστικές δραστηριότητες.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να παραβρεθούν και να παρακολουθήσουν   αυτή τη γιορτή να δηλώσουν συμμετοχή στον ακόλουθο σύνδεσμο https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSelF30ljvcrFE9TG9h7OhrVLLWT9r6n9aRy6ChXsPb_7O7bPg/viewform έως και την Τρίτη 11-114_10_2022 Final program0-2022.

Συνημμένα Αρχεία: