Translate to:

Την Τετάρτη, 30 Μαρτίου 2022, ο Γενικός Γραμματέας Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας Αλέξανδρος Κόπτσης, συνοδευόμενος από τον Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας Κωνσταντίνο Γιαννόπουλο επισκέφτηκε σχολικές μονάδες της Αιτωλοακαρνανίας και της Αχαΐας στο πλαίσιο περιοδείας του στη Δυτική Ελλάδα.

Η περιοδεία υλοποιείται στο πλαίσιο επισκέψεων σε σχολεία σε όλη την Ελλάδα θεωρώντας ότι η δια ζώσης επικοινωνία με μαθητές και εκπαιδευτικούς είναι αυτή που θα πρέπει να σηματοδοτεί το οποιοδήποτε μεταρρυθμιστικό έργο του ΥΠΑΙΘ. Έτσι  ο κ. Κόπτσης με γνώμονα να ακούσει τους άμεσα εμπλεκόμενους, τους ανθρώπους που βρίσκονται στις σχολικές αίθουσες, εκπαιδευτικούς και μαθητές, να αφουγκραστεί τη γνώμη τους και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν πραγματοποίησε σειρά επισκέψεων η οποία συντονίστηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας σε διαφορετικούς τύπους σχολικών μονάδων, όλων των βαθμίδων.

Συγκεκριμένα ο Γενικός Γραμματέας και ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης επισκέφθηκαν το 2ο ΕΠΑΛ Αγρινίου, το 5ο ΓΕΛ Αγρινίου, το 6ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου, το Δημητρούκειο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Μεσολογγίου, το Ειδικό Δημοτικό Νηπιαγωγείο Μεσολογγίου, το 2ο Δημοτικό Σχολείο Μεσολογγίου, το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πανεπιστημίου Πατρών, το Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών, το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών για να καταλήξουν στα γραφεία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας όπου ο Γενικός Γραμματέας συνομίλησε μέσω τηλεδιάσκεψης με όλους τους Διευθυντές/ντριες και Προϊσταμένους/ες όλων των τύπων σχολικών μονάδων Ηλείας, Αχαΐας και Αιτωλοακαρνανίας καθώς και όλων των εκπαιδευτικών δομών της Δυτικής Ελλάδας κατόπιν πρόκλησης του Περιφερειακού Διευθυντή κ. Κωνσταντίνου Γιαννόπουλου.

Ο Περιφερειακός Διευθυντής ανέφερε: «Η αλήθεια είναι πως το βαρύ πρόγραμμα ενός Γενικού Γραμματέα Υπουργείου δεν επιτρέπει συχνά επισκέψεις, αλλά βρήκε την ευκαιρία να επισκεφτεί την περιοχή μας. Η επίσκεψη του Γ.Γ. κ. Κόπτση είναι σε μια περίοδο που ολοκληρώνεται σιγά – σιγά η σχολική χρονιά. Μία χρονιά κατά τη διάρκεια της οποίας υπάρχουν έντονα εκπαιδευτικά ζητήματα που πρώτη φορά εισάγονται και χρειάζεται να υπάρχει μια αλληλεπίδραση, επικοινωνία με μαθητές και εκπαιδευτικούς για την ανταλλαγή απόψεων. Είναι η πρώτη φορά που επισκέπτεται Γενικός Γραμματέας την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας και γι’ αυτό το πρόγραμμα των επισκέψεων περιελάμβανε πληθώρα πόλεων, είδους σχολικών μονάδων και βαθμίδων εκπαίδευσης καθώς και συνομιλία μέσω τηλεδιάσκεψης με το σύνολο των στελεχών εκπαίδευσης για να υπάρχει σφαιρική άποψη».