Translate to:

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Παρασκευή 14 Ιανουαρίου  2022 (8.30 – 13.00) στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μεσολογγίου,  η επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: “Αρχές Καθολικού Σχεδιασμού και διαφοροποιημένης διδασκαλίας για μια συμπεριληπτική εκπαίδευση” που διοργανώθηκε από τους  Συντονιστές  Εκπαιδευτικού Έργου του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας κ. Ζησιμόπουλο Δημήτρη, ΣΕΕ Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης της Π.Δ.Ε Δυτ. Ελλάδας και τον  ΣΕΕ ΠΕ70 κ. Βαλμά Θεοφάνη. Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχεδιάζοντας Μία Σχολική Εκπαίδευση Για Όλους» (Designing A New School Education for All-D.A.N.sC.E for All) της Εθνικής Κοινοπραξίας Erasmus+ΚΑ1 της Περιφερειακής Δ/νσης Εκπαίδευσης ΠΕ και ΔΕ Δυτικής Ελλάδας.

Προσκεκλημένοι ήταν οι εκπαιδευτικοί  ειδικής αγωγής και τα μέλη του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού του Δημητρούκειου Ειδικού Δ.Σ. Μεσολογγίου καθώς και οι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων του 2ου Δ.Σ. Μεσολογγίου. Κατά τη διάρκεια της επιμορφωτικής συνάντησης οι ΣΕΕ είχαν την ευκαιρία να μεταφέρουν τις γνώσεις που απόκτησαν από την παρακολούθηση του επιμορφωτικού σεμιναρίου στην Φλωρεντία, Οκτώβριος 2021, με τίτλο: Καθολικός σχεδιασμός για μάθηση και διαφοροποιημένη διδασκαλία. Αντιμετώπιση των διαφορετικών αναγκών όλων των μαθητών. Πιο συγκεκριμένα, οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν πάνω σε ζητήματα καθολικού σχεδιασμού της διδασκαλίας τους, καθώς και στο σχεδιασμό και τις στρατηγικές της διαφοροποιημένης διδασκαλίας, ώστε να είναι σε θέση να δημιουργούν ένα προσβάσιμο εκπαιδευτικό πλαίσιο που να καλύπτει τις ποικίλες ανάγκες όλων των μαθητών (π.χ. μαθητές με ειδικές ανάγκες, μετανάστες) και να διασφαλίζει την εκπαιδευτική και κοινωνική τους ένταξη. Επίσης οι εκπαιδευτικοί παρουσίασαν δράσεις που ήδη έχουν υλοποιήσει στα πλαίσια της συνεργασίας τους για τη συμπεριληπτική εκπαίδευση, παρουσίασαν τους προβληματισμούς τους και έλυσαν απορίες που είχαν σχετικά με την εφαρμογή της συμπερίληψης.