Translate to:

Oλοκληρώθηκε με επιτυχία η ενδοσχολική επιμορφωτική ημερίδα με θέμα «Συμπεριληπτική Εκπαίδευση (Inclusion) και Διαφοροποιημένη Διδασκαλία» που συνδιοργάνωσαν εκ μέρους του ΠΕΚΕΣ Δυτ. Ελλάδας, ο Συντονιστής  Εκπαιδευτικού Έργου Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης κ. Ζησιμόπουλος Δημήτρης και οι Συντονιστές Δημοτικής Εκπαίδευσης της 4ης και 3ης ενότητας σχολικών μονάδων της ΠΔΕ Δυτ. Ελλάδας κ.κ Βαλμάς Θεοφάνης και Σακκούλης Δημήτριος και φιλοξενήθηκε στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Μεσολογγίου.

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της υλοποίησης του διετούς Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS+ της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας με τίτλο «Σχεδιάζοντας μία Νέα Σχολική Εκπαίδευση Για Όλους- “Designing A New School Education for All (DANsCE for Allκαι την εμπλοκή τεσσάρων σχολείων ως μελών της εθνικής κοινοπραξίας: του «Δημητρούκειου» Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Μεσολογγίου, του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μεσολογγίου, το 9ου Δημοτικού Αγρινίου και το 1ο Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου. Την ημερίδα παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί, το Επιστημονικό Προσωπικό και το Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου & του Ειδικού Νηπιαγωγείου Μεσολογγίου και οι εκπαιδευτικοί  όλων των ειδικοτήτων του 2ου Δημ. Σχ. Μεσολογγίου.

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία μέσα από εισηγήσεις και βιωματικά εργαστήρια, να ενημερωθούν σχετικά με την έννοια και της βασικές αρχές της συμπεριληπτικής εκπαίδευσης, να γνωρίσουν καλές πρακτικές  συμπερίληψης που έχουν αναπτυχθεί σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, να ενημερωθούν και να συζητήσουν για τους τρόπους εφαρμογής της συμπεριληπτικής εκπαίδευσης στις σχολικές τους μονάδες.

Ακολουθεί στα μέσα Φεβρουαρίου η συμμετοχή τεσσάρων εκπαιδευτικών από τα δύο σχολεία του Μεσολογγίου σε επιμορφωτικό σεμινάριο και εκπαιδευτικές επισκέψεις σε σχολικές μονάδες που εφαρμόζουν τη συμπεριληπτική εκπαίδευση στην πόλη Σεσίμπρα της Πορτογαλίας.