Το Πρότυπο Γυμνάσιο Πάτρας (ΠΓΠ) αντιπροσώπευσε επάξια όλη τη Δυτική Ελλάδα και ειδικά την πόλη της Πάτρας στο Διαγωνισμό Ρητορικής Τέχνης του Αμερικάνικου Κολλεγίου Pierce που διεξήχθη στην Αθήνα από την Παρασκευή 3 Μαρτίου έως και την Κυριακή 5 Μαρτίου. Τους μαθητές συνόδευσαν η Ευσταθοπούλου Νίκη, φιλόλογος και υπεύθυνη του Ομίλου Ρητορικής του σχολείου και η Καρούμπαλη Ευγενία, μουσικός. Το ΠΓΠ ήταν ένα από τα 22 Γυμνάσια που συμμετείχαν πανελλαδικά. Η ομάδα των 10 μαθητριών/ών του ομίλου ρητορικής συμμετείχε και στα τρία αγωνίσματα του διαγωνισμού (αγώνες αντιλογίας, εκφραστική ανάγνωση, προτρεπτικός λόγος). Μάλιστα, η μαθήτρια της Γ΄ Γυμνασίου του Πρότυπου Γυμνασίου Πάτρας, Μαρία-Παναγιώτα (Μαριέττα) Μπαμπαλή πέρασε στον τελικό του αγωνίσματος του Προτρεπτικού λόγου και αναδείχθηκε δεύτερη πανελλαδικά!!

Θερμά συγχαρητήρια για την επιτυχία της! Πολλά μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές για την αγωνιστικότητα, αλλά και τα εγκωμιαστικά σχόλια που έλαβαν, αλλά και για τις μοναδικές εμπειρίες που αποκόμισαν!