Translate to:

Το D.A.N.sC.E for ALL (Designing A New School Education for All-Σχεδιάζοντας Μία Νέα Σχολική Εκπαίδευση για Όλους) είχε ηχηρή παρουσία στην Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία καθώς στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου υλοποιήθηκε δράση με θέμα «Δικαιώματα των Ατόμων με Αναπηρία» από την 1η και την 3η Τ.ΟΜ.Υ Αγρινίου στους/στις μαθητές/τριες των τάξεων Β΄, Γ΄, Δ΄ και Ε’. Η συγκεκριμένη δράση πραγματοποιήθηκε στις 30 Νοεμβρίου και 1 Δεκεμβρίου 2021 στα πλαίσια του προγράμματος της συνεκπαίδευσης- συμπερίληψης μαθητών του 1ου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου και του 9ου Δημοτικού σχολείου Αγρινίου. Οι μικροί μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε ένα βιωματικό εργαστήρι  επικεντρωμένο στο  εκπαιδευτικό παιχνίδι και τη ζωγραφική με στόχο να γνωρίσουν και να ευαισθητοποιηθούν στα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρίες.

Επίσης, οι μαθητές του 1ου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου και του 9ου Δημοτικού Σχολείου (τάξεις Α΄ και Β΄) γιόρτασαν την αποδοχή και την υποστήριξη!

Μαθαίνουν να σέβονται, να μαθαίνουν να γίνονται όλοι μια ομάδα, να ζούν όλοι μαζί, γιατί για όλους υπάρχει χώρος. Όλες αυτές τις αξίες τις παρουσιάστηκαν μέσα από το θεατρικό «Ο Ιπποπόκαμπος» που βασίζεται στο ομώνυμο παραμύθι της Κατρίνα Τσάνταλη (εκδόσεις Διόπτρα, 2021), σε μουσική Γιώργου Χατζηπιερή (Το Δέντρο των Χριστουγέννων). Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου έχουν επιμορφωθεί ενδοσχολικά σε ενδιαφέρουσες διδακτικές προσεγγίσεις διαφοροποιημένης διδασκαλίας και υλοποίησαν την εν λόγω δράση δραματοποίησης στο πλαίσιο της συνεκπαίδευσης ως μέλη της Εθνικής Κοινοπραξίας Erasmus+ D.A.N.sC.E for All.

.