Translate to:

Το 1o ΓΕΛ Πάτρας υλοποιεί Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο «Δημιουργούμε ένα σχολικό περιβάλλον για ενεργή συμμετοχή»

Στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού η προβλεπόμενη συνάντηση όλων των εταίρων στην πόλη Barreiro της Πορτογαλίας  πραγματοποιήθηκε στο διάστημα από 12 – 18 Φεβρουαρίου 2023  Το Ρουμανικό σχολείο συντονιστής  του προγράμματός μας «COLEGIUL NATIONAL DE INFORMATICA CARMEN SYLVA”προσκάλεσε τα σχολεία εταίρους να παραστούν στη συνάντηση που είχε σχεδιαστεί σύμφωνα με το αρχικό σχέδιο. Η συνάντηση προετοιμάστηκε με πολύ αξιόλογο τρόπο και υπήρξε απόλυτα επιτυχής και παραγωγική. Το πρόγραμμα καταρτίστηκε για πέντε διαφορετικές μέρες και περιείχε χαιρετισμούς, διαλέξεις, παρουσιάσεις, συζητήσεις και αξιολογήσεις της μέχρι τώρα πορείας του έργου, καθώς και εκδήλωση-γιορτή αποχαιρετισμού.

Δευτέρα 13 Φεβρ. Έγινε θερμή υποδοχή στο σχολείο AGRUPAMENTO DE ESCOLAS AUGUSTO CABRITA και ακολούθησαν δραστηριότητες επικοινωνίας και γνωριμίας. Στη συνέχεια οι αποστολές όλων των σχολείων εταίρων παρουσίασαν τις εργασίες τους με θέμα “Κοινωνική αλληλεγγύη και επιχειρηματικότητα”. Ακολούθησε ξενάγηση στους χώρους του σχολείου και κατόπιν επίσκεψη και υποδοχή στο Δημαρχείο της πόλης όπου έγινε ενημέρωση για την πόλη, τα πολιτικά και κοινωνικά δρώμενα από εκπρόσωπο του Δήμου και πραγματοποιήθηκε σεμινάριο με θέμα “Ενεργοί πολίτες”. Η ημέρα τελείωσε με επίσκεψη-ξενάγηση στους Ανεμόμυλους και Νερόμηλους και στο κέντρο της πόλης.

Τρίτη 14 Φεβρ. Στο σχολείο πραγματοποιήθηκε εργαστήριο με θέμα “ Φελός και αγάπη” στο οποίο συμμετείχαν όλες οι αποστολές και δημιούργησαν ιδιαίτερα αναμνηστικά αντικείμενα από φελό και χαρτί για να αναδείξουν το περισσότερο γνωστό υλικό που παράγεται στην Πορτογαλία (φελός) καθώς και τη γιορτή της αγάπης. Οι ομάδες αντάλλαξαν δώρα και στη συνέχεια παρακολούθησαν μαθήματα ιστορίας με θέμα “Η Πορτογαλία και ο υπόλοιπος κόσμος την εποχή των μεγάλων ανακαλύψεων”. Αργότερα επισκεφτήκαμε την “Τράπεζα τροφίμων” (Banco Alimentar) όπου όλες οι ομάδες προσφέραμε εθελοντική εργασία ως παράδειγμα κοινωνικής αλληλεγγύης πράγμα που αποτέλεσε ένα σπουδαίο μάθημα για τους μαθητές μας. Στην επιστροφή προς το Barreiro δοκιμάσαμε σε παραδοσιακό εργαστήριο ζαχαροπλαστικής τα χαρακτηριστικά γλυκά “tortas de Azeitao” σαν στοιχείο  της κουλτούρας της Πορτογαλίας.

Τετάρτη 15 Φεβρ. Κατά τη διάρκεια πολιτιστικής επίσκεψης με τίτλο “ Εκπαιδευτική και πολιτιστική κληρονομιά” στην Σίντρα, όλοι οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορική και πολιτιστική κληρονομιά της Πορτογαλίας με ξενάγηση σε ιστορικό παλάτι του βασιλικού παρελθόντος της χώρας. Ακολούθησε μάθημα γεωγραφίας με θέμα “Μελέτη της Φυσικής και πολιτιστικής παγκόσμιας κληρονομιάς” και μάθημα ιστορίας με θέμα “ Πολιστικοί χώροι της Πορτογαλίας” Επισκεφτήκαμε το Εθνικό Πάρκο “ Parque das Nacoes” και το Ωκεανάριο της Λισαβόνας.

Πέμπτη 16 Φεβρ. Πολιτιστική επίσκεψη στην πρωτεύουσα Λισαβόνα την οποία οργάνωσε εξαιρετικά το σχολείο υποδοχής επέτρεψε στις διεθνείς ομάδες να ανακαλύψουν καινούρια γεγονότα σχετικά με την ιστορική και πολιτιστική κληρονομιά της Πορτογαλίας. Επισκεφτήκαμε το Μουσείο της Ιστορίας της Λισαβόνας και της Πορτογαλίας στο οποίο ξεναγηθήκαμε ψηφιακά, την Αψίδα της Rua Augusta, το μοναστήρι του Αγίου Ιερώνυμου και το μνημείο των εξερευνήσεων στο Belem.

Παρασκευή 17 Φεβρ. Εργαστήριο στο σχολείο και έκθεση των δημιουργημάτων των ομάδων. Οι μαθητές ολοκλήρωσαν την έρευνά τους για το υλικό από ολόκληρο το πρόγραμμα το οποίο και παρουσίασαν. Παρουσιάστηκαν δραστηριότητες από όλες τις κινητικότητες του προγράμματος καθώς και δραστηριότητες σε εθνικό επίπεδο του κάθε σχολείου στο πλαίσιο της αξιολόγησης και του απολογισμου του όλου προγράμματος. Στη συνέχεια η διευθύντρια του σχολείου μας έδωσε τα πιστοποιητικά της συμμετοχής μας στην επίσκεψη και μας αποχαιρέτησε εγκάρδια.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια για το πρόγραμμα και αρχηγός της αποστολής ήταν η κυρία Μαριάνθη Αμπατζή.