Επικαιρότητα με τον χαρακτηρισμό "Σημαντικά!"
Δευτέρα, 21 Αυγούστου 2017 15:57

KYΡΩΣΗ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΤΩΝ ΚΛΑΔΩΝ TOY EIΔΙΚΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΤΗΣ ΠΔΕ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

Μετά τα αριθμ. 15152/01/2017/09-08-2017 & 15612/01/2017/18-08-2017 έγγραφα της Διεύθυνσης Προκηρύξεων του Α.Σ.Ε.Π. που αφορούν σε έλεγχο νομιμότητας και στον κατ’ ένσταση έλεγχο υποψηφίων κατά των προσωρινών πινάκων κατάταξης όλων των κλάδων Ε.Ε.Π. & Ε.Β.Π. της Περιφ/κής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας για το διδακτικό έτος 2017-18, ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας με την αριθμ. πρωτ. Φ.35.2/7900 Απόφαση κυρώνει τους οριστικούς πίνακες κατάταξης των αντίστοιχων κλάδων του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού και του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού που ισχύουν για το διδακτικό έτος 2017-2018.
Για τη διαδικασία πρόσληψης καθώς και για τα λειτουργικά κενά των ΣΜΕΑΕ, ΚΕΔΔΥ, ΕΔΕΑΥ και την εξειδικευμένη υποστήριξη μαθητών που φοιτούν σε σχολικές μονάδες Γενικής Εκπαίδευσης, όπου θα κληθούν να τοποθετηθούν οι υποψήφιοι, θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση.
Υπενθυμίζουμε στις/στους αναπληρώτριες/-ές ΕΒΠ-ΕΕΠ οι οποίοι θα κληθούν για πρόσληψη, ότι κατά την ανάληψη υπηρεσίας πρέπει να προσκομίσουν στην ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας πρωτότυπα πιστοποιητικά υγείας και φυσικής καταλληλότητας στα οποία να βεβαιώνεται η σωματική και ψυχική υγεία και καταλληλότητα ώστε να ανταποκρίνονται στις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών που φοιτούν στις Δομές της Ειδικής Αγωγής από: α) γενικό ιατρό ή παθολόγο ΚΑΙ β) ψυχίατρο. Τα πιστοποιητικά αυτά πρέπει να είναι πρόσφατα, από δημόσιο ή ιδιώτη ιατρό.
Προσοχή: Οι υποψήφιοι/-ες που εργάστηκαν κατά το σχολικό έτος 2016-2017, υποχρεούνται να προσκομίσουν νέα πιστοποιητικά υγείας. Όσες βεβαιώσεις είναι από δημόσιο νοσοκομείο/φορέα πρέπει να φέρουν και στρογγυλή σφραγίδα.
Όλοι οι υποψήφιοι/ες αναπληρωτές/τριες παρακαλούνται να παρακολουθούν καθημερινά την ιστοσελίδα της Π.Δ.Ε. Δυτικής Ελλάδας (http://pdede.sch.gr) για ανακοινώσεις και έκτακτη ενημέρωση, καθώς η ενημέρωση των υποψηφίων θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο μέσω της παραπάνω ιστοσελίδας.
Δείτε τα επισυναπτόμενα αρχεία.
Πέμπτη, 22 Ιουνίου 2017 14:44

Πρόσκληση στο Μαθητικό Πολιτιστικό Φεστιβάλ, Σκαγιοπούλειο 25, 26, 27 Ιουνίου, ώρα 19:30

H Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας / Πολιτιστικά Θέματα σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Οργανισμό του Δήμου Πατρέων, στο πλαίσιο του Διεθνούς Φεστιβάλ Πάτρας, διοργανώνουν τριήμερο Μαθητικό Πολιτιστικό Φεστιβάλ, στις 25, 26 και 27 Ιουνίου, ώρα 19.30, στο Σκαγιοπούλειο Ίδρυμα (είσοδος από Σολωμού).
Σκοπός του Μαθητικού Πολιτιστικού Φεστιβάλ είναι η ανάδειξη της δημιουργικότητας των μαθητών που συμμετείχαν κατά τη σχολική χρονιά 2016-2017 σε Πολιτιστικά Προγράμματα, καθώς και η διάχυση των αποτελεσμάτων που προέκυψαν από την υλοποίησή τους στην τοπική κοινωνία, ενισχύοντας την ταυτότητα του ανοιχτού πολιτισμικού και κοινωνικού σχολείου.
25, 26 και 27 Ιουνίου 2017 στο χώρο του Σκαγιοπουλείου Ιδρύματος (είσοδος από Σολωμού) ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ - ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ 19.30
Τρίτη, 20 Ιουνίου 2017 11:35

Ο δρόμος για την Κόστα Ρίκα και την Ολυμπιάδα Ρομποτικής ξεκίνησε από την Πάτρα!

Μετά την ολοκλήρωση του διαγωνισμού ρομποτικής που φιλοξενήθηκε στο ΠΕΑΚ Πατρών, την Κυριακή 18 Ιουνίου, 14 ομάδες από τη Δυτική Ελλάδα προκρίνονται σίγουρα στον τελικό της Αθήνας (1/7/2017) όπου θα διεξαχθεί ο Εθνικός Διαγωνισμός WRO, με την προοπτική ενδεχομένως να προκριθούν και 20. Αυτό θα το γνωρίζουμε μετά και την ολοκλήρωση των υπόλοιπων Περιφερειακών Διαγωνισμών στις 26 Ιουνίου.
Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας κ. Κώστας Γιαννόπουλος δήλωσε: «Στον 5ο διαγωνισμό ρομποτικής για την Περιφέρειά μας είδαμε το ταλέντο των μικρών και μεγαλύτερων παιδιών να αναδεικνύεται μέσα από την ομαδική εργασία τους. Οι δεξιότητες της επικοινωνίας στην OPEN κατηγορία καθώς και της επίλυσης προβλήματος στο διαγωνιστικό κομμάτι, κατά τη διεξαγωγή του, αναδεικνύονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες και τις/τους διαγωνιζόμενους, καλή επιτυχία πλέον στις ομάδες που θα μας εκπροσωπήσουν στον Εθνικό διαγωνισμό, την 1η Ιουλίου 2017, στην Αθήνα».

Ο 5ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δυτικής Ελλάδας πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της ΠΔΕΔΕ και της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας στο πλαίσιο συνδιοργάνωσης με τον W.R.O™ Hellas, στο κλειστό γήπεδο χάντμπολ (Κουκούλι).

40 σχολικές ομάδες της Δυτικής Ελλάδας συμμετείχαν με 120 μαθητές και μαθήτριες στη γιορτή της ρομποτικής με γνώμονα τον υγιή συναγωνισμό και της αξιόλογης προσπάθειας. Το θέμα του φετινού διαγωνισμού για την Ολυμπιάδα Ρομποτικής είναι περιβαλλοντικό: «Sustainabots: ρομπότ για τη βιώσιμη ανάπτυξη» και διεξάγεται στην Κόστα Ρίκα. Μπορείτε να δείτε τα πλήρη αποτελέσματα αναλυτικά στο συνημμένο Δελτίο Τύπου.
Παρασκευή, 28 Απριλίου 2017 13:37

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΣΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

Σας ενημερώνουμε ότι στο αριθμ. 1367/τ. Β’/21-04-2017 Φ.Ε.Κ. έχει δημοσιευθεί η με αρ. πρωτ. 63619/Δ6/13-04-2017 Υπουργική Απόφαση (ΑΔΑ: 6ΨΙΓ4653ΠΣ-ΔΓΟ), με θέμα «Εισαγωγή μαθητών/τριών και σχετικές ρυθμίσεις στα Πειραματικά και στα Πρότυπα Σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018». Η ως άνω απόφαση έχει αναρτηθεί και στην ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ. (http://depps.minedu.gov.gr).
Τετάρτη, 26 Απριλίου 2017 12:24

Αιγίδα 5ου Περιφερειακού Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στη Δυτική Ελλάδα

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (ΠΔΕΔΕ) θέτει υπό την αιγίδα της τον 5ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δυτικής Ελλάδας, ο οποίος συνδιοργανώνεται στην Πάτρα με τον Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης W.R.O™ Hellas, στο κλειστό γήπεδο χάντμπολ (ΠΕΑΚ Πατρών – Κουκούλι), στις 18 Ιουνίου 2017.