Επικαιρότητα με τον χαρακτηρισμό "Σημαντικά!"
Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2017 17:07

ΕΝΑΡΞΗ Α΄ ΦΑΣΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟΥ ΕΤΟΥΣ – ΤΑΞΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με στόχο να προσφέρει στους απόφοιτους των ΕΠΑΛ μία εναλλακτική και ασφαλή διαδρομή εισόδου στην αγορά εργασίας, υλοποιεί το θεσμό του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας.
Κατά την Α΄ φάση εφαρμογής του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, θα δώσει την ευκαιρία σε είκοσι έξι (26) κατόχους απολυτηρίου και πτυχίου ΕΠΑ.Λ. να παρακολουθήσουν πρόγραμμα μαθητείας της ειδικότητάς τους. Η διαδικασία υποβολής αιτήσεων θα ξεκινήσει στις 24 Φεβρουαρίου 2017 και θα ολοκληρωθεί στις 6 Μαρτίου 2017. Σημειώνεται ότι η Α’ φάση θα πραγματοποιηθεί σε ΕΠΑ.Λ της Περιφέρειας μας και θα αφορά τις ακόλουθες ειδικότητες:... Λεπτομέρειες στα συνημμένα αρχεία
Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2017 12:15

Πρόσκληση στους μαθητικούς Διαγωνισμούς Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στη Δυτική Ελλάδα (5/3/2017)

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας σάς προσκαλεί στους Περιφερειακούς Διαγωνισμούς Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δυτικής Ελλάδας για μαθητές Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων, οι οποίοι θα διεξαχθούν στην Πάτρα την Κυριακή 5 Μαρτίου 2017 και ώρα προσέλευσης 10:00 π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου ΕΠΑΛ Πατρών (Γεωργίου Σεφέρη, Κουκούλι).
Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου 2017 10:31

Ανακοίνωση συμμετεχόντων εκπαιδευτικών σε ημερίδα για την αξιοποίηση υλικού εκπαιδευτικών φακέλων

Σας ενημερώνουμε ότι η Περιφερειακή Δ/νση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας, δια του Τμήματος Επιστημονικής - Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ/θμιας Εκπ/σης, σε συνεργασία με τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Ηλείας, δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, διοργανώνει επιμορφωτική ημερίδα σχετικά με την αξιοποίηση του υλικού των εκπαιδευτικών φακέλων «Στα ίχνη της Γραφής» και «Το Αρχαίο Θέατρο στον Κύκλο του Χρόνου».
Η εν λόγω ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2017 και ώρες 11:00 - 14:00 στο Μουσικό Σχολείο Αγρινίου και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτωλοακαρνανίας. Οι εκπαιδευτικοί που επελέγησαν να συμμετάσχουν στην εν λόγω ημερίδα κατόπιν αιτήσεώς τους περιλαμβάνονται στο συνημμένο αρχείο για τις λεπτομέρειες.
Τρίτη, 21 Φεβρουαρίου 2017 12:18

Πλήρωση κενούμενων θέσεων Μελών Παιδαγωγικής Ομάδας στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτ. Ελλάδας

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Δ/νσης Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας, εφόσον ενδιαφέρονται, να υποβάλλουν αίτηση συνοδευόμενη από τα αναγκαία δικαιολογητικά όπως αυτά προβλέπονται από τα ανωτέρω σχετικά έγγραφα μέχρι την Παρασκευή 24-02-2017 μέσω των Δ/νσεων Εκπ/σης που υπηρετούν, προκειμένου να γίνει η κάλυψη των ανωτέρω κενών θέσεων.
Διαβάστε τις λεπτομέρειες στο σχετικό έγγραφο με ΑΔΑ ΩΡΨΑ4653ΠΣ-Θ5Π
Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2017 12:32

Πρόσκληση παρακολούθησης ημερίδας eTwinning για εκπαιδευτικούς Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας: Μεσολόγγι(1/3), Αγρίνιο (4/3) και Πάτρα (8/3)

Οι θέσεις για τα workshops είναι περιορισμένες. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονικά συμμετοχή στη διεύθυνση: http://www.etwinning.gr/news/ambassadorsworkshops , επιλέγοντας την περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και το workshop της επιλογής τους. Λεπτομέρειες στη σχετική εγκύκλιο.