Τετάρτη, 31 Μαΐου 2017 14:21

Κοινή συνέντευξη τύπου στο Σκαγιοπούλειο Ίδρυμα για μαθήματα εκπαιδευτικής ρομποτικής

Πέμπτη, 25 Μαΐου 2017 13:12

5ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δυτικής Ελλάδας (18/6)

Σας ενημερώνουμε ότι και η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας έθεσε υπό την αιγίδα της τον 5ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής (βλ. συνημμένα αρχεία). Υπενθυμίζουμε ότι η προθεσμία για τη δήλωση συμμετοχής των ομάδων είναι η 31/5/2017. Οι ενδιαφερόμενοι προπονητές παρακαλούνται να συμπληρώσουν τη δήλωση συμμετοχής το συντομότερο δυνατό, προκειμένου να μας βοηθήσουν να διοργανώσουμε τον διαγωνισμό με το βέλτιστο δυνατό τρόπο. Ο 5ος Περιφερειακός Διαγωνισμός θα διεξαχθεί στις 18 Ιουνίου 2017 στο κλειστό γήπεδο Χάντμπολ (ΠΕΑΚ Πατρών – Κουκούλι) με το περιβαλλοντικό θέμα: «Sustainabots: Ρομπότ για τη βιώσιμη ανάπτυξη». Ο Διαγωνισμός έχει τεθεί υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (ΠΔΕΔΕ) και συνδιοργανώνεται στην Πάτρα με τον Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης W.R.O™ Hellas.
Πέμπτη, 18 Μαΐου 2017 15:37

Workshop Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην Πάτρα

Παρασκευή, 12 Μαΐου 2017 09:07

Πρόσκληση σε εκδήλωση παρουσίασης

του Ευρωπαϊκού Έργου Erasmus+ «Virtual Reality for STEM Entrepreneurship Training» που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 16 Μαΐου 2017 και ώρα 18:00-20:30, στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών & Εκδόσεων «Διόφαντος» Θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης στους συμμετέχοντες.
Πέμπτη, 11 Μαΐου 2017 14:29

7ο Φεστιβάλ Σχολικού Χοροθεάτρου - DAS στο θέατρο Απόλλων

Με εξαιρετικά μεγάλη επιτυχία και ανάμεσα σε χαμόγελα χαράς, ικανοποίησης και στιγμές έντονης συγκίνησης ολοκληρώθηκε το 7ο Φεστιβάλ Σχολικού Χοροθεάτρου-DAS στο Δημοτικό Θέατρο Πατρών «Απόλλων» τη Δευτέρα 8 Μαΐου 2017. Πληθώρα μαθητών και εκπαιδευτικών είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τις χοροθεατρικές τους συνθέσεις οι οποίες ήταν καρποί της εφαρμογής του προγράμματος «DAS/Το χοροθέατρο στην υποχρεωτική εκπαίδευση –ο χορός ενώνει, συγκρατεί, παρηγορεί-» στο πλαίσιο του πρωτοκόλλου συνεργασίας του Πανεπιστημίου Πατρών και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/μιας και Δ/μιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας.
Σελίδα 1 από 2