Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2017 17:07

ΕΝΑΡΞΗ Α΄ ΦΑΣΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟΥ ΕΤΟΥΣ – ΤΑΞΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με στόχο να προσφέρει στους απόφοιτους των ΕΠΑΛ μία εναλλακτική και ασφαλή διαδρομή εισόδου στην αγορά εργασίας, υλοποιεί το θεσμό του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας.
Κατά την Α΄ φάση εφαρμογής του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, θα δώσει την ευκαιρία σε είκοσι έξι (26) κατόχους απολυτηρίου και πτυχίου ΕΠΑ.Λ. να παρακολουθήσουν πρόγραμμα μαθητείας της ειδικότητάς τους. Η διαδικασία υποβολής αιτήσεων θα ξεκινήσει στις 24 Φεβρουαρίου 2017 και θα ολοκληρωθεί στις 6 Μαρτίου 2017. Σημειώνεται ότι η Α’ φάση θα πραγματοποιηθεί σε ΕΠΑ.Λ της Περιφέρειας μας και θα αφορά τις ακόλουθες ειδικότητες:... Λεπτομέρειες στα συνημμένα αρχεία
Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2017 12:15

Πρόσκληση στους μαθητικούς Διαγωνισμούς Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στη Δυτική Ελλάδα (5/3/2017)

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας σάς προσκαλεί στους Περιφερειακούς Διαγωνισμούς Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δυτικής Ελλάδας για μαθητές Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων, οι οποίοι θα διεξαχθούν στην Πάτρα την Κυριακή 5 Μαρτίου 2017 και ώρα προσέλευσης 10:00 π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου ΕΠΑΛ Πατρών (Γεωργίου Σεφέρη, Κουκούλι).
Τρίτη, 21 Φεβρουαρίου 2017 12:18

Πλήρωση κενούμενων θέσεων Μελών Παιδαγωγικής Ομάδας στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μεσολογγίου της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτ. Ελλάδας

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Δ/νσης Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας, εφόσον ενδιαφέρονται, να υποβάλλουν αίτηση συνοδευόμενη από τα αναγκαία δικαιολογητικά όπως αυτά προβλέπονται από τα ανωτέρω σχετικά έγγραφα μέχρι την Παρασκευή 24-02-2017 μέσω των Δ/νσεων Εκπ/σης που υπηρετούν, προκειμένου να γίνει η κάλυψη των ανωτέρω κενών θέσεων.
Διαβάστε τις λεπτομέρειες στο σχετικό έγγραφο με ΑΔΑ ΩΡΨΑ4653ΠΣ-Θ5Π
Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου 2017 09:19

Πρόσκληση για συμμετοχή στο διαγωνισμό δημιουργίας blogs Γυμνασίων Αχαΐας – Ηλείας με θέμα Like - Dislike

Καλούνται οι μαθητικές κοινότητες των Γυμνασίων Π.Ε. Αχαΐας και Ηλείας που επιθυμούν, να δηλώσουν την συμμετοχή τους στο διαγωνισμό κατασκευής ιστοτόπων blogs, με θέμα: «Like- Dislike , Αποδεκτό – μη αποδεκτό». Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από τον σχολικό σύμβουλο της πληροφορικής Π.Ε. Αχαΐας – Ηλείας κ. Μπίρμπα Θεόδωρο και το Πειραματικό Γυμνάσιο Πατρών (Αγ. Γεώργιο Λάγγουρα) με εκπροσώπους τον Πρόεδρο του Ε.Π.Ε.Σ. κ. Ξυδόπουλο Γεώργιο, τη σχολική σύμβουλο μέλος του Ε.Π.Ε.Σ. κα. Ψυχογυιοπούλου Παναγιώτα, τον Δ/ντη κ. Καμπύλη Νικόλαο και τους καθηγητές πληροφορικής κ. Μεσσήνη Περικλή και κ. Μπακόπουλο Νικόλαο.
Διαβάστε τις λεπτομέρειες στο σχετικό έγγραφο.
Τρίτη, 14 Φεβρουαρίου 2017 20:06

Αφίσα, δράσεις και webinars για το ασφαλές Διαδίκτυο στη Δυτική Ελλάδα

Στο πλαίσιο της συνεργασίας του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου - IΤE και του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας υλοποιεί δράσεις που σκοπό έχουν την ενημέρωση των παιδιών, των εκπαιδευτικών αλλά και της τοπικής κοινωνίας για το δημιουργικό και ασφαλές διαδίκτυο. Προς την κατεύθυνση αυτή ήδη πραγματοποιήθηκε webinar, στις 9/2/2017, με 70 μαθητές και καθηγητές του 2ου ΕΠΑΛ Αγρινίου, ενώ έπονται και άλλα.
Στο πλαίσιο της συνεργασίας όλων των φορέων κυκλοφόρησε αφίσα με την Πρέσβειρα του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου Νατάσσα Μποφίλιου με θεματολογία τους κινδύνους του Διαδικτύου. Με αφορμή την αφίσα και τα μηνύματα που περνάει σχετικά με τους κινδύνους του διαδικτύου (συνομιλία με αγνώστους, cyberbullying, κατάχρηση διαδικτύου, έκθεση προσωπικών δεδομένων) πραγματοποιούνται συζητήσεις στις σχολικές μονάδες πάνω στα θέματα αυτά. Είναι σημαντικό να γνωρίζουν πού μπορούν τα παιδιά και οι γονείς να ζητήσουν βοήθεια, αν αντιμετωπίζουν προβλήματα... Διαβάστε λεπτομέρειες στο Δελτίο Τύπου.
Σελίδα 1 από 2