Σάββατο, 28 Ιανουαρίου 2017 09:10

28/1 Ημέρα Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων

Στις μέρες μας, η ανταλλαγή πληροφοριών ανά την υφήλιο έχει γίνει ευκολότερη και ταχύτερη. Τα προσωπικά δεδομένα ενός ατόμου, όπως η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, φωτογραφίες και ψηφιακά ημερολόγια - μπορούν να δημιουργηθούν στην Αγγλία χρησιμοποιώντας λογισμικό που φιλοξενείται στη Γερμανία, να υποστούν επεξεργασία στην Ινδία, να αποθηκευτούν στην Πολωνία και να τα συμβουλευθεί Ιταλός πολίτης στην Ισπανία.
Αυτή η ταχεία αύξηση της ροής πληροφοριών ανά τον κόσμο αντιπροσωπεύει μεγάλη πρόκληση όσον αφορά το δικαίωμα των πολιτών στην εμπιστευτική μεταχείριση των προσωπικών τους δεδομένων. Ζητήματα σε σχέση με την προστασία των δεδομένων απασχολούν τους πολίτες καθημερινά όταν συναλλάσσονται με δημόσιες υπηρεσίες, όταν αγοράζουν αγαθά ή υπηρεσίες, όταν ταξιδεύουν ή όταν περιηγούνται στο διαδίκτυο. Από τις 28 Ιανουαρίου 2011, επ' ευκαιρία της Ημέρας Προστασίας Δεδομένων, το Συμβούλιο της Ευρώπης και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έδωσαν τα χέρια για να προωθήσουν το θεμελιώδες δικαίωμα στην προστασία των δεδομένων.
Παρασκευή, 27 Ιανουαρίου 2017 15:15

Σύστημα απόδοσης των οδοιπορικών εξόδων στα κράτη – μέλη στο πλαίσιο του Συμβουλίου της Ε.Ε. έτους 2016 – Επείγουσα τακτοποίηση τυχόν εκκρεμοτήτων

Παρακαλούμε δείτε το συνημμένο αρχείο για τις οδηγίες.
Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2017 14:48

“Γίνε η Αλλαγή: Όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο”

Την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου του 2017 και ώρα 10.00-14.00 στο αμφιθέατρο του Υπουργείου Μεταφορών και Υποδομών (Διεύθυνση: Αναστάσεως 2, Παπάγου, πλησίον Μετρό - Στάση Εθνικής Άμυνας) θα εορτασθεί για 14η συνεχή χρονιά η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου.
Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου αλλά και οι μαθητικοί διαγωνισμοί τελούν υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.
Για να δηλώσετε συμμετοχή στην εκδήλωση συμπληρώστε τη ΦΟΡΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Δείτε το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ
Θα δοθούν Βεβαιώσεις Συμμετοχής
Για πληροφορίες σχετικά με ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ για δράσεις στο σχολείο την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου και ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗ της Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου:
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ
ΦΟΡΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗ
Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2017 14:36

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εικαστικής Δημιουργίας με θέμα «Ούτε θύτης, ούτε θύμα στο Διαδίκτυο»

Σας ενημερώνουμε ότι το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας (ΜΕΤ) του Πανεπιστημίου Πατρών, σε συνεργασία με το Τμήμα Αγωγής Υγείας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, το Τμήμα Αγωγής Υγείας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας και την Ένωση Εικαστικών Πάτρας προκηρύσσει Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εικαστικής Δημιουργίας με θέμα «Ούτε θύτης, ούτε θύμα στο Διαδίκτυο».
O Διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητικές ομάδες της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Στον Διαγωνισμό δεν γίνονται δεκτές ατομικές συμμετοχές. Για να θεωρείται έγκυρη η υποψηφιότητα θα πρέπει να έχει συμπληρωθεί πλήρως η Αίτηση Συμμετοχής στον Διαγωνισμό και να σταλεί:...
Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2017 11:56

Σχεδίαση και υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος για οπτικό προγραμματισμό με τη μέθοδο μεικτής μάθησης: «Προγραμματίζω – Δημιουργώ – Μαθαίνω με το Scratch»

ΠΤο Εργαστήριο Εκπαιδευτικού Υλικού και Εκπαιδευτικής Μεθοδολογίας (ΕΕΥΕΜ) του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (ΕΑΠ) καλεί τους Εκπαιδευτικούς των Νομών Αιτωλοακαρνανίας, Αχαΐας και Ηλείας που διδάσκουν ή μπορούν να διδάξουν στην Πρωτοβάθμια ή στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση να συμμετάσχουν σε Εκπαιδευτικό Σεμινάριο για Scratch Coding, σκοπός του οποίου είναι η εκμάθηση βασικών εννοιών προγραμματισμού σε περιβάλλον Scratch.
Το Σεμινάριο θα υλοποιηθεί αρχικά στους ανωτέρω Νομούς, προσφέρεται δωρεάν, θα πραγματοποιηθεί κυρίως με τη μέθοδο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και είναι διάρκειας 30 ωρών. Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται δεκτές από 26/01/2017 έως και 01/02/2017. Περισσότερες πληροφορίες αναζητήστε στον σύνδεσμο http://scratchcoding.eap.gr/ και στις ανακοινώσεις. Σε περίπτωση υπεράριθμων δηλώσεων θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας ανά ειδικότητα.
Σελίδα 1 από 2