Τρίτη, 14 Φεβρουαρίου 2017 20:06

Αφίσα, δράσεις και webinars για το ασφαλές Διαδίκτυο στη Δυτική Ελλάδα

Στο πλαίσιο της συνεργασίας του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου - IΤE και του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας υλοποιεί δράσεις που σκοπό έχουν την ενημέρωση των παιδιών, των εκπαιδευτικών αλλά και της τοπικής κοινωνίας για το δημιουργικό και ασφαλές διαδίκτυο. Προς την κατεύθυνση αυτή ήδη πραγματοποιήθηκε webinar, στις 9/2/2017, με 70 μαθητές και καθηγητές του 2ου ΕΠΑΛ Αγρινίου, ενώ έπονται και άλλα.
Στο πλαίσιο της συνεργασίας όλων των φορέων κυκλοφόρησε αφίσα με την Πρέσβειρα του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου Νατάσσα Μποφίλιου με θεματολογία τους κινδύνους του Διαδικτύου. Με αφορμή την αφίσα και τα μηνύματα που περνάει σχετικά με τους κινδύνους του διαδικτύου (συνομιλία με αγνώστους, cyberbullying, κατάχρηση διαδικτύου, έκθεση προσωπικών δεδομένων) πραγματοποιούνται συζητήσεις στις σχολικές μονάδες πάνω στα θέματα αυτά. Είναι σημαντικό να γνωρίζουν πού μπορούν τα παιδιά και οι γονείς να ζητήσουν βοήθεια, αν αντιμετωπίζουν προβλήματα... Διαβάστε λεπτομέρειες στο Δελτίο Τύπου.